Jizera

Z BystrzeWiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Jizera
Kraj Czechy
Rejon Liberecký
Trudność WW 3-4 (5)
Mapka Jizera
Dopływy
Ujście do ŁabaJizera to rzeka w Górach Izerskich (cz. Jizerskie hory). Woda na Jizerze jest głównie na wiosnę z roztopów śniegu, a także po mocnych deszczach. Najczęściej pływane są odcinki od ujścia Mumlavy (stacja benzynowa Myto) do mostu w Vilemowie. Na wyższych odcinkach odpowiedni stan wody jest znacznie rzadziej.

Spis treści

Odcinki rzeki

Standardowo pływalne są opisane tu dwa odcinki poniżej ujścia Mumlavy. Brakuje opisu jeszcze odcinków wyższych (vide opis na Raft.cz, kilometry 151 - 142.9 (od ujścia Jizerki do ujścia Mumlavy).


Górna Jizera (Od ujścia Jizerki do ujścia Mumlavy)


Najtrudniejszy odcinek Jizery, jednakże do pływania wymagana jest znacznie większy stan wody niż na niższych odcinkach (vide ramka Pegel). W praktyce pływany razem z Jizerką. Od ujścia Jizerki łatwo, WW 2 – 3 (LW), czasem pojawiają się katarakty do WW 4. Od mostu kolejowego znacząco trudniej, do WW 4, dość reguladnie, dość dużo wody, boulder garden. Niektóre katarakty są dość długie. Na końcu odcinka, widoczna z mostu drogowego katarakta przy fabryce (WW 5?), o bardzo dużym spadku, zakończona niebezpiecznym progiem.


Środkowa Jizera (Myto - plaża poniżej Souteski)


Rzeka generalnie o charakterze sporej masy wody.

Chwilę za startem zaczyna się spory spadek, który rewiduje, czy kajakarz nadaje się na ten odcinek ;)

Najtrudniejszym i zarazem niebezpiecznym miejscem jest Souteska Jizerska (Souteska to po czesku kanion, ale w przypadku Jizery trudno mówić o kanionie). Przed Souteską na prawym brzegu plaża, na której wysiadamy i oglądamy. Na Soutesce wyspa, możliwość płynięcia prawą lub lewą stroną. Lewa strona prostsza, przy dużej wodzie pod koniec wyspy dość mocno trzymające odwoje. Na prawej stronie mocny, głęboki Odwój. Za odwojem przy prawym brzegu niebezpieczny Syfon!!! Koniecznie zaasekurować. Możliwość obniesienia całości Souteski z prawej strony.

Informacje z roku 2010 (na podstawie stanu < NW):

Dolna Jizera (poniżej Souteski)


Dolny odcinek jest zdecydowanie łatwiejszy od górnego, rzeka ma wyraźnie mniejszy spadek. Uwaga na Sztuczny próg w Vilemovie kończący odcinek, który przy wysokich stanach wody może nie być pływalny (przy NW-MW jest pływalny).

Pegel

Otwórz pełną stronę ze wskazaniami pegla: http://bystrzegauges.appspot.com


Pegel znajduje się w Jabloncu nad Jizerą. Wskazania na peglu dla odcinków od ujścia Mumlavy:

Przy 50-60 cm "da się" spłynąć, ale rzeka ma ma charakter Białki poniżej szałasów przy niskiej wodzie. Wtedy trudność WW II (Souteska WW III-).

GrafQH_3_29.png

Współrzędne GPS


Mapa

Otwórz pełne Mapy Bystrza


Zobacz także

Linki zewnętrzne


Broom icon.png Ten artykuł wymaga dopracowania. Jeśli możesz, popraw go.
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Kategorie
Edycja stron
Specjalne
Narzędzia