Białka

Z BystrzeWiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Languages Languages: 

Polski  • English

Białka
Kraj Polska
Rejon Tatry
Trudność WW 1-3 (4)
Mapka Białka
Dopływy


Ujście do Dunajec


Rzeki w okolicy


Białka (czasami błędnie zwana Białką Tatrzańską, podczas gdy Białka Tatrzańska to nazwa miejscowości, przez którą płynie rzeka Białka) to prawy dopływ Dunajca (wpada do zalewu w Czorsztynie). Ma źródła w Tatrach Wysokich - powstaje z połączenia Rybiego Potoku (PL, z Morskiego Oka) i Białej Wody (SK). Więcej szczegółów na Wikipedii. Od początku (od połączenia Rybiego Potoku i Białej Wody) aż do ujścia Jaworowego Potoku, płynie wzdłuż granicy PL-SK.

Białka - schemat rzeki

Woda na Białce jest na wiosnę (z roztopów w Tatrach) oraz po ulewnych deszczach. Białka posiada kilka odcinków o zróżnicowanej trudności, im niższy odcinek tym łatwiejszy (i z mniejszym spadkiem).

Co roku, na przełomie czerwca i lipca, na Białce organizowany jest przez AKTK "Bystrze" obóz Białka Szkoleniowa.


Spis treści

Odcinki rzeki

Górna (Łysa Polana - Jurgów Szałasy)


Zdecydowanie najciekawszy i najtrudniejszy odcinek Białki. Początkowe kilkaset metrów jest o bardzo dużym spadku, rzeka ma charakter alpejski, w korycie znajdują się duże głazy. Odcinek ten kończy trudna katarakta WW 4. Do oglądania i asekuracji z prawego brzegu. Można też obnieść prawym brzegiem.

Zaraz za kataraktą dalej spory spadek, ale już łatwiej.

Później rzeka staje się zdecydowanie prostsza, o podobnym charakterze jak niższy odcinek od szałasów w Jurgowie, lecz z nieco większym spadkiem. Pojawia się kilka mocnych odwojów.

Uwaga: ze względu na położenie tego odcinka w Tatrzańskim Parku Narodowym, pływanie po nim jest zabronione!

Uwaga: na odcinku bardzo często pojawiają się drzewa (maj 2014: 8-9 drzew przez całą szerokość rzeki)!!

Standard (Jurgów Szałasy - Most w Czarnej Górze)


Najbardziej popularny odcinek Białki. Trudność WW 2 (przy wysokim stanie wody miejscami WW 3). Zejście na wodę na bąblu przy ujściu Jaworowego Potoku do Białki (przy polanie Podokólne), przy drodze 49.

Przy ujściu Jaworowego Potoku do Białki pozostałości po dawnym jaccuzi (dawniej: odwój na ujściu Jaworowego) oraz bąbla (dawniej: wąskie bystrze na Białce tuż przed połączeniem). Tuż po połączeniu stary tor, po którym też już niewiele zostało. Za zakrętem w prawo wypłaszczenie, potem za zakrętem w lewo nowy tor - rzeka jest węższa i ma większy spadek.

Za ok. 1.5 km most w Jurgowie (a dokładniej: most Brzegi - Jurgów).


Jeden z progów przed Czarną Górą przy MW
Ujście Jaworowego Potoku do Białki - widok na bąbel

Pod koniec odcinka, przed Czarną Górą, na rzece pojawia się kilka regularnych, naturalnych progów, z czego dwa pierwsze dość wysokie. Przy większej wodzie pojawiają się za nimi dość regularne i mocne odwoje, w niektórych miejscach bardzo mocne i niebezpieczne.

Dolna (Most w Czarnej Górze - Most w Trybszu)


Odcinek zdecydowanie prostszy od odcinka wyższego. Początek na moście w Czarnej Górze, na drodze 49.

Na wysokości Białki Tatrzańskiej dość regularny próg (tzw. Odwój Białczański), za którym przy wyższej wodzie może tworzyć się głęboki odwój.

Most w Trybszu - Most w Nowej Białej / Zalew Czorsztyński


Odcinek bywa bardzo rzadko pływany jako osobny odcinek. Może być połączony z odcinkiem wyższym.

2 km za mostem w Trybszu znajduje się Przełom Białki. Można tam także skończyć pływanie (na lewym brzegu, przy drodze jest płatny parking).

Istnieje możliwość płynięcia dalej, aż do ujścia Białki do Zalewu Czorsztyńskiego na Dunajcu.

Uwaga: niedaleko przed ujściem do Zalewu Czorsztyńskiego znajduje się sztuczny próg zbudowany z metalowych szyn. Warto obejrzeć przed popłynięciem.

Pegel

Otwórz pełną stronę ze wskazaniami pegla: http://bystrzegauges.appspot.com

Dwa pegle na Białce są dostępne w internecie na stronie http://monitor.pogodynka.pl/hydro/start. Pierwszy z nich (w Łysej Polanie) jest odpowiedni dla odcinka pierwszego, natomiast drugi (w Trybszu), dla pozostałych. Niestety wskazania tego drugiego pegla nie są do końca znane (gdyż pojawił się dopiero w 2010 roku ;)

Łysa Polana

04/2014 Wygląda na to że przeskalowano pegel. Nowe minimum to 204/205 Przepływ nie mniej niż 8-8,50 cms.


W nowych okolicznościach poniższe informacje są już tylko archiwalne.


Pegel na Białce znajduje się przy granicy w Łysej Polanie, poniżej mostu drogowego na Słowacji, na lewym brzegu. Jest on najbardziej odpowiedni dla odcinka pierwszego (Łysa Polana - Jurgów Szałasy), gdyż na początku odcinka kolejnego Białka jest zasilana wodą z Jaworowego Potoku.


PONIŻSZE WARTOŚCI SĄ JUŻ NIEAKTUALNE !!! Uwaga: w czerwcu 2010 pozmieniał się pegel w Łysej Polanie. Wygląda na to, że pegel w naturze pokrywa się z internetowym wskazanie, i tak:

Stan pegla jest podawany na stronie pogodynka.pl.

Trybsz

Kolejny pegel znajduje się w Trybszu. Jego wskazania mogą być bardziej odpowiednie dla odcinka od Jurgów Szałasy.


Stan pegla jest podawany na stronie pogodynka.pl.

Wskazania dla odcinka Jurgów Szałasy - Most w Czarnej Górze:

Odcinek od Mostu w Czarnej Górze wymaga trochę większego stanu wody. 36 cms na peglu w Trybszu jest wystarczające żeby przyjemnie spłynąć do Trybsza. Ok. 40-50 cms powinno pozwolić nam na dopłynięcie do Zalewu Czorsztyńskiego.

Rekordy

Zdjęcia

Współrzędne GPS


Mapa

Otwórz pełne Mapy Bystrza


Zobacz także

Linki zewnętrzne

Broom icon.png Ten artykuł wymaga dopracowania. Jeśli możesz, popraw go.
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Kategorie
Edycja stron
Specjalne
Narzędzia