Mumlava

Z BystrzeWiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Mumlava
Kraj Czechy
Rejon Liberecký
Trudność WW 3-4
Mapka Mumlava
Dopływy

??

Ujście do Jizera


Rzeki w okolicy

Mumlava, dopływ Jizery. Rzeka o trudności WW 3-4, wąska, mocno zblokowana kamieniami.


Spis treści

Odcinki rzeki

Waterfalls


Jadąc z Polski w stronę Harrachova drogą 10/E65 zjeżdżamy w drogę 01023, mijamy mostek pod którym przepływa Mumlava, za mostkiem po prawej stronie można zostawić samochód. Duży parking po prawej stronie 50°46'11.9"N 15°26'30.8"E.

Odcinek o dużym spadku, składający się z sekwencji slajdów i dropów. Jako pierwsza trudność długi slajd długości około 50 metrów z dużym spadkiem. Napłynięcie ze środka rzeki do prawej "wąską rynną". Zaraz za rynną znajduje się odwój, który można zaasekurować z prawej strony. Za odwojem dalsza część slajdu, szybkie bystrza, bez odwojów.

Około 200 metrów za slajdem znajduje się pierwszy wodospad/slajd wysokości około 8 m, złożony z dwóch sekwencji. Napływamy z prawej strony i trzymamy się prawej strony aż do końca slajdu. Poniżej slajdu znajduje się odwój, może trzymać w przypadku wpadnięcia do niego bokiem.

W odległości 100 metrów poniżej znajduje się drugi wodospad wysokość 10 m. Pływany zarówno środkiem jak i z lewej strony. Z lewej strony należy zjechać po płycie zaraz za koroną wodospadu.

Uwaga: najwyższy wodospad (10 m?) pływany z różnym skutkiem, za wodospadem jest płytko - ponoć jest jedno miejsce gdzie jest głębiej - były przypadki połamania nóg po uderzeniu w dno).

Następnie po około 30 metrach mostek, za mostkiem 3 wodospad/slajd, złożony z dwóch sekwencji wysoki około 8m. Pierwsza sekwencja - boofujemy z prawej strony lub napływamy z lewej, wysokość około 2 - 3 m. Następnie mocno do prawej zjeżdżając slajdem długości około 5 m. Poniżej slajdu znajduje się odwój, może trzymać w przypadku wpadnięcia do niego bokiem.

Poniżej trzeciego wodospadu rzeka jest mocno sklinowana o dużym spadku, wszystko widać z kajaka. Mogą być drzewa uniemożliwiające płynięcie.

Uwaga: odcinek znajduje się w parku narodowym, i pływanie po nim jest zabronione!

Mumlava:Waterfalls, najwyższy wodospad


Standard


Łamacz łokci

Sztuczny próg przy tartaku

Rzeka płynie wzdłuż drogi 10 (E65), w związku z czym dostęp jest dość dobry.

Rzeka z dużym spadkiem, mocno zblokowana, bardzo techniczna. Dużo różnych dropów i slajdów. Przy większej wodzie robią się za nimi duże odwoje.

Jednym z trudniejszych miejsc jest Łamacz łokci, wysoki drop z odwojem. Możliwa droga płynięcia środkiem (ale uwaga na odwój oraz płytę po lewej stronie - łatwo w nią uderzyć ręką), lub całkiem z lewej - po płycie (pod warunkiem odpowiedniego stanu wody).

Mumlava - Łamacz Łokci

Dalej tartak, a przy wysoki nim sztuczny próg. Za progiem bardzo płytko. Zalecana obnoska!

Pegel

Pegel na lewym brzegu przy drodze w Mycie (niedaleko początku górnego odcinka Jizery), na brzegu widać budkę pegla.

Wskazania dla odcinka Standard:

Odcinek Waterfalls pływalny od ok. 90-100 cm (LW).

Uwaga: za względu na koryto Mumlavy, nawet niewielkie zmiany w cm na peglu powodują olbrzymie zmiany w ilości wody (vide wykres pegla w m3/s)

Pegel dostępny także na stronie pla.cz.

GrafQH_3_179.png

Współrzędne GPS


Mapa

Otwórz pełne Mapy Bystrza


Linki zewnętrzne

Zobacz także

Empty stub.png To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli potrafisz, rozbuduj go.
Empty stub.png W tym artykule brakuje zdjęć. Jeśli posiadasz odpowiednie, dodaj je.
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Kategorie
Edycja stron
Specjalne
Narzędzia