Kamienica Tanvaldzka

Z BystrzeWiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Kamienica Tanvaldzka
Kraj Czechy
Rejon Liberecký
Trudność WW 3-5
Mapka Kamienica Tanvaldzka
Dopływy

??

Ujście do Jizera


Rzeki w okolicy

Kamienica Tanvaldzka (cz. Kamenice) to prawy dopływ Jizery, mający swe źródła w Górach Izerskich, pod przełęczą Holubnik (Sedlo Holubníku). Pływalny jest prawie cały odcinek od zapory powyżej miejscowości Josefův Důl, o trudności od WW 3 nawet do WW 5. Najlepszym terminem na pływanie Kamienicy jest kwiecień (roztopy w Górach Izerskich), a dla najwyższego odcinka - weekend w okolicach połowy kwietnia, gdy są organizowane zawody w zjeździe kajakowym oraz raftingu, i z zapory jest puszczana woda.

Spis treści

Odcinki rzeki

Kamienna i Kamienica

Górna Kamienica (Elektrownia Josefův Důl - Ujście potoku Jelenni)


Odcinek pływalny gdy z elektrowni jest spuszczane ok. 7-9 cms - tak jest np. podczas zawodów w zjeździe i raftingu na Kamienicy w okolicach połowy kwietnia. Jest to najtrudniejszy i zarazem najciekawszy odcinek na rzece.

Od początku bardzo szybko, WW 4, małe cofki, dlatego zalecane płynięcie w grupie maksymalnie czteroosobowej. Droga płynięcia jest widoczna, ale uwaga na drzewa! Na końcu tej części (ok. połowy odcinka) znajduje się wysoki drop, za którym jest spora dziura, lecz raczej bez mocnego odwoju.

Niedaleko za tym w 2015 na środku rzeki był syfon. Generalnie dość łatwy do ominięcia, ale niebezpieczny!

Następnie zaczyna się główna katarakta, tzw. zakręt (rzeka zakręca w lewo), WW 5. Spadek jest dużo większy, w postaci dropów i slajdu. Zakręt można obejrzeć i zaasekurować z prawego brzegu, można także tamtędy obnieść. Na tym fragmencie (dość długim), znajduje się kilka syfonów, które koniecznie należy obejrzeć!

Na zakręcie znajdują się dwa kluczowe miejsca:

Za zakrętem łatwiej, WW 4, duży spadek i dość szybko. Liczne szachownice z głazów. Ciągle w miarę regularnie aż do drewnianego mostku.

Od drewnianego mostku wyraźnie łatwiej, następnie sztuczny próg (pływalny, można zobaczyć nawet z wody bo słabo ciągnie) i koniec.

Przy niższej wodzie (7 cms) rzeka nie ciągnie tak mocno, ale trudności pozostają takie same.

Ujście potoku Jelenni - Tanvald


brak opisu odcinka

Tanvald - Haratice/Plavy


brak opisu odcinka

Długi odcinek biegnący wzdłuż miasta Tanvald. Nieco trudniejszy od niższych odcinków (??? to niekoniecznie ???), ale dużo mniej malowniczy - rzeka płynie przez większość czasu w rowie przez miasto.

Na rzece kilka sztucznych progów, z czego jeden, podwójny, o wysokości 2-3 m bardzo niebezpieczny (obowiązkowa obnoska). Pozostałe w wysokości ok. 1-1,5 m, należy najpierw oglądnąć. Nadają się do płynięcia przy odpowiednio niskim stanie wody.

Odcinek wymaga więcej wody niż niższe odcinki.


Standard (Haratice/Plavy - Navarov)


Najpopularniejszy odcinek na Kamienicy, pływany podczas Czech Szkoleniowych.

Na początku nic się nie dzieje, potem kilka prostych momentów. Ciekawiej od początku toru, który zaczyna się metalową tabliczką na skale na lewym brzegu (jest to tor naturalny). Za torem Pierwsza Souteska Navarovska. Spore zwężenie i spadek, możliwa asekuracja z prawej strony. Za Souteską kilka progów z dość mocnymi odwojami.

Koniec odcinka na moście w Navarovie. Wyjście na prawym brzegu tuż za mostem. Można też płynąć dalej, do Bohuňovska (vide opis niżej). Ewentualnie można także dopłynąć do drugiej Souteski i tam zakończyć pływanie - trzeba się wtedy wrócić kilkaset metrów w górę rzeki lewym brzegiem (jest ścieżka przy rzece).

Navarov - Bohuňovsko


Dość popularny odcinek, znajdujący się tuż za odcinkiem z Plav/Haratic. Ze względu na długi objazd w celu zwiezienia samochodów na koniec odcinka mniej popularny od pierwszego.

Odcinek zawiera charakterystyczne punkty:

Pegel

Pegel dla odcinka od Haratic/Plav i następnego znajduje się w Plavach (vide link poniżej). Wskazania:

GrafQH_3_35.png


Pegel dla odcinka Elektrownia Josefův Důl - Tanvald to informacja o ilości wody spuszczanej z elektrowni Josefův Důl. Wg. opisów na kajakar.cz:

104_cz.gif

Zdjęcia

http://www.youtube.com/watch?v=buHTT6v3ii8 - filmik Golluma z Kamienicy Tanvaldzkiej i zawodów na AMP Kamienna (początek to odcinek Haratice-Navarov, końcówka to zakręt na odcinku od zapory).

Współrzędne GPS


Mapa

Otwórz pełne Mapy Bystrza


Zobacz także

Linki zewnętrzne

Broom icon.png Ten artykuł wymaga dopracowania. Jeśli możesz, popraw go.
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Kategorie
Edycja stron
Specjalne
Narzędzia