Dora Baltea

Z BystrzeWiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwaniaDora Baltea to rzeka lodowcowa we Włoskim rejonie Aosta. Najlepsza woda jest tam w lipcu i sierpniu. Dora Baltea posiada szereg odcinków o rożnym stopniu trudności, które można pływać w miarę wcześnie (np. koło południa) przy niskim stanie wody, lub wieczorem (gdy lodowiec mocno się topi), przy wysokim.

Spis treści

Odcinki rzeki

Courmayeur - Champex


brak opisu odcinka

Podobno odcinek o trudności WW 5-6, z dużą ilością niebezpiecznych sztucznych progów. Pływalny tylko przy bardzo niskim stanie wody.

Całość (?) odcinka można obejrzeć idąc ścieżką wzdłuż prawego brzegu rzeki.

Champex - Pre St. Didier


Odcinek pływalny nawet przy dość niskiej wodzie (gdy jest zbyt mało na odcinki poniżej elektrowni w La Salle, wtedy ma trudność WW 4 – 4+), z dużym spadkiem i zblokowanymi kataraktami.

Pierwsze kilkaset metrów troszkę łatwiej (przy HW WW 4+), aż do mostku pod którym jest sztuczny próg – do ewentualnego płynięcia, lub obnoska (prawą lub lewą). Dalej trudniej (przy HW WW 5), zblokowana katarakta i pod kolejnym mostkiem 3 sztuczne progi – do ewentualnego płynięcia (uwaga: należy zatrzymać się przed mostkiem po lewej – jest drabinka na most, bo spod mostku już się nie da wysiąść). Płynięcie można także zacząć poniżej pierwszego z opisywanych tu sztucznych progów. Płynięcie warto kontynuować na kolejnym odcinku, za bazą raftową "Totem Adventure" w Pre St. Didier.

Pre Saint Didier - Montbardon


Odcinek bardzo szybki, duża masa wody. Trzeba sprawnie omijać stopery - niektóre dość duże. Na początku (po ok. 500 m) resztki jakiejś dawnej budowli hydrologicznej - generalnie płynąć lewą i jest ok. Odcinek warto połączyć z następnym (Mortbardon - La Salle).

Montbardon - La Salle


Uwaga: sztuczne progi.

Na początku szybko, stopery (charakter jak wyższego odcinka, ale łatwiej), fale, WW 3+. W Morgex jakieś pozostałości po sztucznych progach, przy wysokiej wodzie mogą być odwoje. Generalnie po prawej pływalne. Dalej łatwiej, WW 3. Kilkaset metrów przed końcem wysoki sztuczny próg, obnoska prawą (można tu też zakończyć). Koniec przed wysokim sztucznym progiem przy elektrowni w La Salle (przed nim wypłaszczenie).

La Salle - Wodospad Lenteney


Odcinek zaczynający się poniżej elektrowni w La Salle. Zachowanie elektrowni jest raczej przewidywalne, tj. jeśli z lodowca idzie więcej wody, to elektrownia również puszcza jej więcej.

Niedaleko za początkiem katarakta na zakręcie w lewo, chyba niesłusznie pretendująca do miana najtrudniejszej. Za nią ciągle regularnie, WW 4. Większość miejsc widać z kajaka, ale jest dość stromo. Generalnie koryto jest otwarte, czasem pojawiają się wielkie głazy.

Uwaga: na początku znajdują się dwa sztuczne progi, z dużymi odwojami. Zejście raczej poniżej nich.

Przy niskiej wodzie (gdy sztuczne progi nie sprawiają trudności), odcinek nie jest interesujący.

Uwaga: w kilku miejscach z rzeki wystają stalowe druty.

Wodospad Lenteney - Most drogowy powyżej Runaz (Most d'Eculivaz)


Odcinek zdecydowanie łatwiejszy niż wyższy. W miejscowości Derby pod mostem jakiś sztuczny próg - dwa slajny, przy LW-MW bez problemu pływalne po prawej stronie.


Runaz Falls


brak opisu odcinka

Dora Baltea na tym odcinku wpływa w zamknięty kanion. Niektóre miejsca można zobaczyć ze starej drogi przy tunelu - w 2014 był tam nawet jakiś mostek (nowo budowany). Widać z niego było wąski kanion z kilkoma wodospadami. Prawdopodobnie pływalne tylko przy bardzo niskim stanie wody. Niektóre przewodniki wspominają o WW 6 (X)

Avise/Runaz - Leverogne (Inferno Canyon)


Odcinek z dużą masą wody, płynący w kanionie, z którego raczej nie ma wyjścia (począwszy od elektrowni). Niewiele wypłaszczeń (a nawet na nich ciągnie), więc kabinowanie się wysoce niewskazane - może oznaczać konieczność płynięcia wpław do kolejnego odcinka. Pływanie warto połączyć z następnym odcinkiem (Dora Baltea Gorge).

Leverogne - Villeneuve (Dora Baltea Gorge)


Odcinek dużo spokojniejszy od Inferno Canyon, kilka miejsc opisanych w White Water South Alps można przy niższej wodzie nie zauważyć. Uwaga na sztuczne progi. Pierwszy z nich to gumowy pompowany próg, który w lecie powinien nie być napompowany - tworzy się czasem niewielki odwój, płynąć lewą.

Dalej są następne progi, w zależności od stanu wody mogą się zamieniać w fale (przy większej) generalnie nie powinny być niebezpieczne. W razie wątpliwości płynąć prawą. W miasteczku rzeka płynie regulowanym rowem z dość dużym spadkiem. Uwaga: gdzieniegdzie z rzeki wystają druty.

Prz HHW odcinek szybki i fajny, trudności rosną do WW 3-4, robią się duże odwoje i fale. Jest to dobra alternatywa, gdy na Inferno Canyon jest za dużo wody.

Villeneuve - St. Pierre


Odcinek łatwy, ale przy HHW warty spłynięcia, big water. Niedaleko przed mostem autostradowym po lewej stronie znajduje się sztuczny próg na pół rzeki, po prawej przepławka (można oglądnąć z lewego brzegu). Dalej tuż przed mostem autostradowym jakiś próg, ale nie było odwoju, tylko fala (generalnie ciężko z zatrzymaniem przed nim).


Dolne odcinki

Wg. DKV, na Dora Baltea da się pływać także dolne odcinki, w okolicach Chambave oraz St. Vincent (są też opisane na ckfiumi.net). DKV opisuje jakiś kawałek WW 4 (ale wg. ckfiumi.net jest to WW 2-3), a potem kanion WW 5-6 (nigdzie więcej nie opisany).

Pegel

Pegel jest dostępny na stronie:

http://www.regione.vda.it/territorio/territorio/centrofunzionale/rischioidrogeologico/bollettinodettaglio/altezze_idro_i.asp

aczkolwiek jego wskazania są niezbadane...

Pre St. Didier - Montbardon

W 2014 przy bazie raftowej było 60-65 cm na peglu = LW+. Pegel on-line wskazywał 42 cm.

La Salle - Wodospad Lenteney

W 2014 na peglu w Villenueve było 70-75 cm = MW. Elektrownia puszczała wodę prawym kanałem, po lewej stronie ledwo się przelewało przez koronę.

Inferno Canyon

W 2014 na peglu w Villenueve było 70-75 cm = MW

Jest także na kajak.at: http://kajak.at/Fluesse/showall.php?onlinePegel=1&pegelID=173&fluss=354

Zdjęcia

Współrzędne GPS


Mapa

Otwórz pełne Mapy Bystrza


Zobacz także

Linki zewnętrzne

DKV

White Water


Broom icon.png Ten artykuł wymaga dopracowania. Jeśli możesz, popraw go.
Empty stub.png W tym artykule brakuje zdjęć. Jeśli posiadasz odpowiednie, dodaj je.
Empty stub.png Ten artykuł należałoby zilustrować krótkim filmem. Jeśli posiadasz taki, dodaj go.
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Kategorie
Edycja stron
Specjalne
Narzędzia