Kategoria:Aosta

Z BystrzeWiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Aosta to region w północno-zachodnich Włoszech. Rzeki lodowcowe, dobry termin na pływanie w Aoście to lipiec i sierpień.

Odcinki na rzekach o trudności WW 3-WW 5, pozwalają na zróżnicowane pływanie przez ok. tydzień czasu (dla mocnej i średniomocnej grupy). Jako że jest to jedna dolina, przewózki są stosunkowo niedalekie, więc można dziennie robić 3-4 odcinki (niektóre z nich są krótkie, np. Pre Saint Didier - Montbardon i Avise/Runaz - Leverogne (Inferno Canyon) na Dora Baltea).

Jako że są to rzeki lodowcowe, najwięcej wody idzie późnym popołudniem. Dzięki temu w łatwy sposób można pływać trudniejsze odcinki przy różnych stanach wody. Niektóre odcinki pływa się tylko przy wysokiej wodzie (np. Dora di Veny - najlepiej jak najpóźniej, tuż przed zachodem słońca), a część lepiej spróbować przy niższym stanie wody (np. Grand Eyvia, zwłaszcza jeśli chodzi i początkowy i końcowy kanion).


Spis treści

Dojazd przez Szwajcarię

Dojazd ze Szwajcarii, przez kanton Wallis, przez przełęcz Grand Saint Bernard. Można jechać tunelem Grand Saint Bernard Tunnel (płatny), lub przez przełęcz Grand Saint Bernard Pass (2400 m n.p.m.). Przełęcz jest zamknięta od października do maja ze względu na śnieg.

Z Polski możliwe dwie drogi:

Wybór drogi zależy tak naprawdę od tego, ile mamy czasu na wyjazd (tj. czy mamy czas żeby coś pływać po drodze do Aosty, czy chcemy się skupić na samym regionie).

Dojazd przez Włochy

Dojazd przez Włochy przez rejon Piemont.

Biwakowanie

Aosta to bardzo turystyczny teren (leży u podnóża Mont Blanc), i przy okazji bardzo gęsto zabudowany. Powoduje to, że jest tam bardzo dużo oficjalnych pól namiotowych, i bardzo ciężko znaleźć miejsce do biwakowania na dziko. Podobno nie przeganiają na końcu odcinka Dora Baltea Gorge (w Villeneuve), nad rzeką przy bazie raftowej.

Poruszanie się na miejscu

Przez całą dolinę Aosty przebiega autostrada A5/E25, z której praktycznie nie korzysta się podczas poruszania na miejscu (odległości są stosunkowo niewielkie, ok. 30 km pomiędzy Pre St Didier a Villeneuve - miejscowościami gdzie praktycznie zaczyna i kończy się pływać Dora Baltea), więc korzysta się z drogi SS26.

Jako że woda przychodzi po południu, najlepiej rano porobić konieczne zakupy, gdyż wieczorem sklepy mogą być pozamykane, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, a pływa się do późna żeby wykorzystać wodę z lodowca ;)

Pierwsza pomoc

Największą miejscowością w okolicy jest Aosta, i tam należy się udać w poszukiwaniu szpitala. Szpital znajduje się przy głównej drodze SS26, obok ronda łączącego się z drogą SS27.

Dane szpitala:

Ospedale Generale Regionale Umberto Parini
11100 Viale Ginevra 3 (AO)
Telefon: 01655431
WWW: http://www.sanihelp.it/strutture/scheda.php?ID=20001

Poziom wody

Poziom wody na rzekach w regionie (i w jaki sposób ten poziom zmienia się w ciągu dnia) można sprawdzić na stronie:

http://www.regione.vda.it/territorio/territorio/centrofunzionale/rischioidrogeologico/bollettinodettaglio/altezze_idro_i.asp

wybierając odpowiedni plik PDF z wodoskazami z ostatnich 72 godzin.

Proponowane pływanie

Proponowane pływanie dla grupy WW 3-5

Dzień 1

Rozpływanie na Dora Baltea (dolna część)

przewózka przez Runaz Falls (WW 6/X), 1.5 km

Kanion Inferno przechodzi w następny odcinek:

Dzień 2

Dora Baltea - ciąg dalszy (góra)

Dzień 3

Grand Eyvia i jej dopływy

ewentualnie gdyby za mało wody było na dopływach Grand Eyvia, można jechać na Dora di Rhemes lub Savara, lub zrobić jakąś powtórkę z dolej części Dora Baltea.

Dzień 4

Okolice Mont Blanc

Dzień 5

przewózka ok. 80 km

ewentualnie:

lub można popołudniem zrobić coś z dolnej Dora Baltea w okolicach Saint Vincent, (niby piszą że jest WW 3, ale jest wielka masa wody, ok. 200 m3/s).

Inne rzeki w okolicy

W lipcu/sierpniu pogoda powinna być w miarę ładna i wtedy można pływać opisane powyżej odcinki lodowcowe. W przypadku opadów deszczu można jechać na rzeki Chiusella i Soana (normalnie pływane w okolicach maja i początku czerwca).


W sierpniu można popływać w okolicy w Szwajcarii w kantonie Wallis, na rzekach:

Nieco dalej Alpy Berneńskie:

I całkiem dalej Graubünden:


Otwórz pełne Mapy Bystrza

Strony w kategorii „Aosta”

Poniżej wyświetlono 13 spośród wszystkich 13 stron tej kategorii.

A

D

D cd.

E

G

L

N

R

S

U

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Kategorie
Edycja stron
Specjalne
Narzędzia