Grand Eyvia

Z BystrzeWiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Grand Eyvia
Kraj Włochy
Rejon Aosta
Trudność WW 3-5
Mapka Grand Eyvia
Dopływy
Ujście do Dora Baltea
Grand Eyvia to rzeka lodowcowa, prawy dopływ Dora Baltea (ujście w miejscowości Aymavilles), płynąca przez dolinę Val di Cogne. Jest to jedna z ciekawszych rzek w regionie Aosta. Grand Eyvia powstaje z połączenia potoków Nontey i Urtier, mających źródła a granicy pomiędzy rejonem Aosta a Piemont (łączą się w miejscowości Cretaz).

Spis treści

Odcinki rzeki

Standard (Cretaz – zapora)


Na początku rzeka wpada w głeboki kanion z dwoma dropami WW 4, ok. 700 m długości. Do pierwszego dropu warto podejść od startu lewym brzegiem (zwłaszcza przy większej wodzie). Po jego prawej stronie podmyta skała. Kawałek dalej następny drop, po lewej podmytka.

Ciekawe jest miejsce, gdzie w prawym brzegu (w kanionie) jest okrągła dziura i trochę wody w niej niknie, a pojawia się niedaleko niżej. Wygląda na pozostałości po starej elektrowni (DKV opisuje sztuczny próg w kanionie, ale progu już nie ma). Za kanionem wypłaszczenie, WW 3 aż do mostu w Epinel.

Następnie WW 3 – 4 do mostu drogowego na SS507 (Pont de Laval), przed nim eska (przy HW do WW 4) (oglądanie i asekuracja z prawej).

Za mostem spory spadek, dość intensywnie, WW 4. Kawałek dalej zwężenie rozpoczynającego drugi kanion. Zwężenie znajduje się kilkaset metrów za galerią/tunelem drogowym i jest oczywiste - widać na prawym brzegu wielki, kwadratowy głaz (przed nim łatwo i dość dużo cofek na prawym brzegu.

Całość zwężenia to: najpierw spory drop (zlewające się nurty), a potem wąski mini-kanionik z podmytkami po bokach. Zwężenie przy MW WW 4+/5-, przy HW WW 5/5+. Można obejrzeć, obnieść, zaasekurować z prawego brzegu.

Za zwężeniem kanionik, WW 4-5 (w zależności od stanu wody), dość stromy. Na samym końcu (gdy jest widoczna zapora) dwa naturalne progi, za którymi robią się regularne odwoje. Można oglądać/asekurować z obu brzegów.

W przypadku słabszej ekipy, można płynąć od mostu w Epinel do mostu drogowego na SS507 lub nieco dalej, do zwężenia.


Gole di Vieyes

Na stan w roku 2011, odcinek ten nie jest jeszcze opisany, choć bywał już pływany. Charakter można zobaczyć na filmie:

http://www.youtube.com/watch?v=6THiTMbOxUo

Wygląda na dużo trudniejszy i ciekawszy od standardowego. Wymaga dużo niższej wody niż odcinek standardowy. Początek chyba gdzieś w miejscowości Vieyes. Stamtąd też można zobaczyć charakter odcinka. Koniec tam gdzie kanion się otwiera.

Pegel

Uwaga: Grand Eyvia to rzeka lodowcowa (lodowcowy jest dopływ Nontey, więc po południu woda może się mocno podnieść!

Pegel znajduje się na początku odcinka. Wskazania:

Stan wody jest kluczowy dla górnego kanionu i odcinka od zwężenia do zapory. Pozostały odcinek może być pływany przy wyższym stanie wody.

Wg 4-paddlers.com LW = 50 cm, HW = 90 cm, co wydaje się być mocno przesadzone (zwłaszcza na odcinki w kanionie).

Jadąc drogą można odnieść złudne wrażenie, że wody nie płynie zbyt dużo.

Pegel jest dostępny on-line na: http://www.regione.vda.it/territorio/centrofunzionale/Dati/Bollettino_dettaglio/livelli_Grand-Eyvia_Savara_Rhemes_Valgrisenche_La_Thuile.pdf

Współrzędne GPS


Mapa

Otwórz pełne Mapy Bystrza


Zobacz także

Linki zewnętrzne

DKV

White Water

Empty stub.png Ten artykuł należałoby zilustrować krótkim filmem. Jeśli posiadasz taki, dodaj go.
Empty stub.png W tym opisie brakuje współrzędnych GPS. Jeśli je posiadasz, dodaj sekcję Współrzędne GPS
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Kategorie
Edycja stron
Specjalne
Narzędzia