Dora Baltea

Z BystrzeWiki
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
m
Linia 164: Linia 164:
 
|czas=1 h
 
|czas=1 h
 
|spadek=
 
|spadek=
|trudność=[[WW 3] (4)
+
|trudność=[[WW 3]] (4)
 
|aktualizacja=2009
 
|aktualizacja=2009
 
}}
 
}}

Wersja z 10:08, 4 sie 2014



Dora Baltea to rzeka lodowcowa we Włoskim rejonie Aosta. Najlepsza woda jest tam w lipcu i sierpniu. Dora Baltea posiada szereg odcinków o rożnym stopniu trudności, które można pływać w miarę wcześnie (np. koło południa) przy niskim stanie wody, lub wieczorem (gdy lodowiec mocno się topi), przy wysokim.

Spis treści

Odcinki rzeki

Courmayeur - Champex


brak opisu odcinka

Podobno odcinek o trudności WW 5-6, z dużą ilością niebezpiecznych sztucznych progów. Pływalny tylko przy bardzo niskim stanie wody.

Champex - Pre St. Didier


Odcinek pływalny nawet przy dość niskiej wodzie (gdy jest zbyt mało na odcinki poniżej elektrowni w La Salle, wtedy ma trudność WW 4 – 4+), z dużym spadkiem i zblokowanymi kataraktami.

Pierwsze kilkaset metrów troszkę łatwiej (przy HW WW 4+), aż do mostku pod którym jest sztuczny próg – do ewentualnego płynięcia, lub obnoska (prawą lub lewą). Dalej trudniej (przy HW WW 5), zblokowana katarakta i pod kolejnym mostkiem 3 sztuczne progi – do ewentualnego płynięcia (uwaga: należy zatrzymać się przed mostkiem po lewej – jest drabinka na most, bo spod mostku już się nie da wysiąść). Płynięcie można także zacząć poniżej pierwszego z opisywanych tu sztucznych progów. Płynięcie warto kontynuować na kolejnym odcinku, za bazą raftową "Totem Adventure" w Pre St. Didier.

Pre Saint Didier - Montbardon


Odcinek bardzo szybki, duża masa wody. Trzeba sprawnie omijać stopery - niektóre dość duże. Na początku (po ok. 500 m) resztki jakiejś dawnej budowli hydrologicznej - generalnie płynąć lewą i jest ok. Odcinek warto połączyć z następnym (Mortbardon - La Salle).

Montbardon - La Salle


Uwaga: sztuczne progi.

Na początku szybko, stopery (charakter jak wyższego odcinka, ale łatwiej), fale, WW 3+. W Morgex trzy sztuczne progi (kilka mostów za mostem autostradowym, potem most kolejowy i za nim jest pierwszy próg). Pierwszy najmocniejszy, płynąć prawą. Dalej łatwiej, WW 3. Kilkaset metrów przed końcem wysoki sztuczny próg, obnoska prawą. Koniec przed wysokim sztucznym progiem przy elektrowni w La Salle (przed nim wypłaszczenie).

La Salle - Wodospad Lenteney


brak opisu odcinka

Odcinek o dużym spadku, miejscami mocno zblokowany. Najtrudniejsza katarakta niedaleko za początkiem, na zakręcie w lewo.

Wodospad Lenteney - Most drogowy powyżej Runaz (Most d'Eculivaz)


brak opisu odcinka


Runaz Falls


brak opisu odcinka

Wg przewodnika White Water South Alps oraz DKV, jest tam ekstremalny kanion WW 6 (X), w ogóle niedostępny - konieczne wykorzystanie technik alpinistycznych do asekuracji. Ponoć można coś zobaczyć ze starej drogi.

Avise/Runaz - Leverogne (Inferno Canyon)


Odcinek z dużą masą wody, płynący w kanionie, z którego raczej nie ma wyjścia (począwszy od elektrowni). Niewiele wypłaszczeń (a nawet na nich ciągnie), więc kabinowanie się wysoce niewskazane - może oznaczać konieczność płynięcia wpław do kolejnego odcinka. Pływanie warto połączyć z następnym odcinkiem (Dora Baltea Gorge).

Leverogne - Villeneuve (Dora Baltea Gorge)


Odcinek dużo spokojniejszy od Inferno Canyon, kilka miejsc opisanych w White Water South Alps można przy niższej wodzie nie zauważyć. Uwaga na sztuczne progi. Pierwszy z nich to gumowy pompowany próg, który w lecie powinien nie być napompowany - tworzy się czasem niewielki odwój, płynąć lewą.

Dalej są następne progi, w zależności od stanu wody mogą się zamieniać w fale (przy większej) generalnie nie powinny być niebezpieczne. W razie wątpliwości płynąć prawą. W miasteczku rzeka płynie regulowanym rowem z dość dużym spadkiem.


Dolne odcinki

Wg. DKV, na Dora Baltea da się pływać także dolne odcinki, w okolicach Chambave oraz St. Vincent (są też opisane na ckfiumi.net). DKV opisuje jakiś kawałek WW 4 (ale wg. ckfiumi.net jest to WW 2-3), a potem kanion WW 5-6 (nigdzie więcej nie opisany).

Pegel

Pegel jest dostępny na stronie:

http://www.regione.vda.it/territorio/territorio/centrofunzionale/rischioidrogeologico/bollettinodettaglio/altezze_idro_i.asp

aczkolwiek jego wskazania są niezbadane...

Jest także na kajak.at: http://kajak.at/Fluesse/showall.php?onlinePegel=1&pegelID=173&fluss=354

Zdjęcia

Współrzędne GPS


Mapa

Otwórz pełne Mapy Bystrza


Zobacz także

Linki zewnętrzne

DKV

White Water


Broom icon.png Ten artykuł wymaga dopracowania. Jeśli możesz, popraw go.
Empty stub.png W tym artykule brakuje zdjęć. Jeśli posiadasz odpowiednie, dodaj je.
Empty stub.png Ten artykuł należałoby zilustrować krótkim filmem. Jeśli posiadasz taki, dodaj go.
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Kategorie
Edycja stron
Specjalne
Narzędzia