Verzasca

Z BystrzeWiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Verzasca
Kraj Szwajcaria
Rejon Tessin
Trudność WW 3-5 (6, X)
Mapka Verzasca
Dopływy

??

Ujście do Lago Maggiore
Verzasca to największy klasyk regionu Ticino, zwłaszcza jej dolny odcinek. Uchodzi do jeziora Lago Maggiore. Znajdują się na niej trzy odcinki, diametralnie różniące się trudnością i pływalne przy różnych stanach wody.

Od 2015 r. widać wysiłki lokalnych władz do komercjalizacji doliny - większość parkingów jest płatnych (10 CHF za dzień, aczkolwiek automaty nie zawsze działają). W niektórych miejscach da się znaleźć nieoznakowane zatoczki do parkowania, z których często korzystają kajakarze.

Spis treści

Odcinki rzeki

Górna Verzasca


Opis na podstawie 52 cms.

Odcinek pływalny tylko przy wysokich stanach wody (50 cms i więcej), generalnie gdy jest za dużo na pozostałe odcinki (w praktyce w takich przypadkach jest za dużo wody w całym Ticino). Odcinek o charakterze otwartym, z niedużym spadkiem (z wyjątkiem głównych trudności). Dobra alternatywa po mocnych opadach deszczu, gdy wszystkie odcinki w Ticino są powyżej stanów wysokich.

Odcinek czasem dzielony w opisach (np. na rivermap.ch) na dwa - od Sonogno do Croce (most drogowy), i od Croce do Brione.

Początek łatwy, trudności do WW 3, dość regularnie, rzeka jest szeroka. Zaczyna się robić ciekawiej, za mostem drogowym - spadek rośnie i następuje dość długa, stroma katarakta WW 5 (dwuczęściowa). Można ją obnieść prawym brzegiem.

Dalej ciekawie, WW 3-4, strome i długie bystrza. Pod koniec znowu się wypłaszcza do WW 3.

W przypadku niższych stanów wody, pływanie warto zacząć przed lub za kataraktą WW 5, żeby uniknąć płynięcia łątwego początku.

Koniec w Brione, przy ujściu Osola.

Uwaga: kawałek za końcem odcinka, w Brione, znajduje się niespływalna katarakta, więc przy wyższych stanach wody warto sobie rozpoznać miejsce wyjścia.


Środkowa Verzasca


Od początku duży spadek, charakter boulder garden, ciekawie nawet przy LW. Większość miejsc widać z kajaka. Generalnie warto obejrzeć następujące miejsca:

Ok. 50-100 m za Hexenritt koniec odcinka, na lewym brzegu i dojście do małej zatoczki (na 3 samochody). Można też kontynuować płynięcie dalej, na kolejnym. Przed Slajdem Lucyfera znajduje się jeszcze new portage drop, który przeważnie obnosi się prawym brzegiem (przy 20 cms płynęliśmy warszawką tuż przy prawym brzegu, ok. 2 m drop).

Pomiędzy wyżej opisanymi kataraktami dropy do 2 m.

Uwaga: na odcinku znajduje się kilka syfonów.


Dolna Verzasca


Odcinek będący największym klasykiem regionu. Jest on trudny, natomiast w każdym miejscu można wysiąść z kajaka i obejrzeć/zaasekurować/obnieść dane miejsce. Na pierwsze spłynięcie warto sobie zarezerwować kilka godzin czasu, ze względu na dużą ilość oglądania.

Woda na odcinku znajduje się dość długo, gdyż do jego płynięcia wystarcza nawet 4-6 cms, aczkolwiek najciekawiej jest przy 15-20 cms.

Koniec niedaleko dalej, na lewym brzegu. Wyjście ścieżką do drogi (droga biegnie blisko rzeki), gdzie jest mała zatoczka na samochody.

Warto także rzucić okiem na głęboki kanion poniżej zapory.

Pegel

Otwórz pełną stronę ze wskazaniami pegla: http://bystrzegauges.appspot.com

Pegel jest dostępny on-line: http://www.rivermap.ch/mobile/Tessin.html oraz http://www.hydrodaten.admin.ch/en/2605.html

Wskazania:

Opisy w Internecie mówiące że 20 cms to HW są wierutnym kłamstwem. Przy 20 cms trudności są porównywalne z 15 cms (a ponoć tak jest aż to 30 cms - niesprawdzone...)

Zdjęcia i filmy

Współrzędne GPS


Mapa

Otwórz pełne Mapy Bystrza


Zobacz także

Linki zewnętrzne

Empty stub.png Ten artykuł należałoby zilustrować krótkim filmem. Jeśli posiadasz taki, dodaj go.
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Kategorie
Edycja stron
Specjalne
Narzędzia