Verzasca

Z BystrzeWiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Verzasca
Kraj Szwajcaria
Rejon Tessin
Trudność WW 3-5 (6, X)
Mapka Verzasca
Dopływy

??

Ujście do Lago Maggiore
Verzasca to największy klasyk regionu Ticino, zwłaszcza jej dolny odcinek. Uchodzi do jeziora Lago Maggiore. Znajdują się na niej trzy odcinki, diametralnie różniące się trudnością i pływalne przy różnych stanach wody.

Od 2015 r. widać wysiłki lokalnych władz do komercjalizacji doliny - większość parkingów jest płatnych (10 CHF za dzień, aczkolwiek automaty nie zawsze działają). W niektórych miejscach da się znaleźć nieoznakowane zatoczki do parkowania, z których często korzystają kajakarze.

Spis treści

Odcinki rzeki

Górna Verzasca


brak opisu odcinka

Odcinek pływalny tylko przy wysokich stanach wody. Uwaga: na końcu odcinka, w Brione, znajduje się niespływalna katarakta (kilkaset metrów). Warto zobaczyć sobie miejsce wyjścia.


Środkowa Verzasca


Od początku duży spadek, charakter boulder garden, ciekawie nawet przy LW. Większość miejsc widać z kajaka. Generalnie warto obejrzeć następujące miejsca:

Ok. 50-100 m za Hexenritt koniec odcinka, na lewym brzegu i dojście do małej zatoczki (na 3 samochody). Można też kontynuować płynięcie dalej, na kolejnym. Przed Slajdem Lucyfera znajduje się jeszcze new portage drop, który przeważnie obnosi się prawym brzegiem (przy 20 cms płynęliśmy warszawką tuż przy prawym brzegu, ok. 2 m drop).

Pomiędzy wyżej opisanymi kataraktami dropy do 2 m.

Uwaga: na odcinku znajduje się kilka syfonów.


Dolna Verzasca


Odcinek będący największym klasykiem regionu. Jest on trudny, natomiast w każdym miejscu można wysiąść z kajaka i obejrzeć/zaasekurować/obnieść dane miejsce. Na pierwsze spłynięcie warto sobie zarezerwować kilka godzin czasu, ze względu na dużą ilość oglądania.

Woda na odcinku znajduje się dość długo, gdyż do jego płynięcia wystarcza nawet 4-6 cms, aczkolwiek najciekawiej jest przy 15-20 cms.

Koniec niedaleko dalej, na lewym brzegu. Wyjście ścieżką do drogi (droga biegnie blisko rzeki), gdzie jest mała zatoczka na samochody.

Warto także rzucić okiem na głęboki kanion poniżej zapory.

Pegel

Otwórz pełną stronę ze wskazaniami pegla: http://bystrzegauges.appspot.com

Pegel jest dostępny on-line: http://www.rivermap.ch/mobile/Tessin.html oraz http://www.hydrodaten.admin.ch/en/2605.html

Wskazania:

Opisy w Internecie mówiące że 20 cms to HW są wierutnym kłamstwem. Przy 20 cms trudności są porównywalne z 15 cms (a ponoć tak jest aż to 30 cms - niesprawdzone...)

Zdjęcia i filmy

Współrzędne GPS


Mapa

Otwórz pełne Mapy Bystrza


Zobacz także

Linki zewnętrzne

Empty stub.png Ten artykuł należałoby zilustrować krótkim filmem. Jeśli posiadasz taki, dodaj go.
Empty stub.png W tym opisie brakuje współrzędnych GPS. Jeśli je posiadasz, dodaj sekcję Współrzędne GPS
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Kategorie
Edycja stron
Specjalne
Narzędzia