Wiosło

Z BystrzeWiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Wiosło (ang. paddle, niem. paddel) - ręczny pędnik kajaka, składający się z drążka i dwóch piór.

Spis treści

Skręt wiosła

Drążek

Najczęściej ma kształt wydłużonego walca, spotyka się też drążki o przekroju eliptycznym. Większość drążków ma niewielkie zgrubienie w miejscu, w którym chwyta go dłoń kajakarza (prawa lub lewa). Pozwala to na lepsze "czucie" wiosła; najczęściej pozwala utrzymać płaszczyznę pióra w pozycji prostopadłej do przedramienia.

Niektóre drążki mają wygięcia w kształcie fali (potocznie: korba), w miejscach uchwytu rękami. Takie drążki nazywamy ergonomicznymi, gdyż dłoń chwytając za wygięte miejsce na drążku pozostaje w naturalnej pozycji nadgarstka. W zależności od miejsa i formy wygięć drążka dzielą się na różne rodzaje. W zależności od producenta, tego typu drążki noszą nazwę Pro Logic, Neutral Bent Shaft, Ergo.

Typy drążków ergonomicznych:

Oczywiście stosując nowoczesne materiały i skomplikowane sposoby produkcji (dostosowywanie grubości drążka w obszarach zgięć, dodatkowe wstawki wzmacniające) producenci starają się wzmacniać konstrukcje drążków ergonomicznych, co ma jednak swoje odbicie w cenie i wadze wiosła.

Kolejną cechą drążka jest jego grubość - wielu producentów sprzedaje wiosła o cieńszych drążkach dla osób z mniejszymi dłońmi (dzieci i kobiet), co pozwala im pewniej chwycić wiosło.

Długość wiosła i powierzchnia piór

Dawniej dobieranie długości wiosła było sprawą prostą - prawidłową długością dla danego kajakarza do pływania po górach była taka, że wiosło sięgało stojącej osobie z wyciągniętą w górę ręką do punktu zgięcia nadgarstka.

W dzisiejszych czasach jednak mnogość kształtów i wielkości piór, różne typy drążków, oraz różne zastosowania wioseł skomplikowały sposób dobierania wioseł. Trzeba brać pod uwagę kilka czynników:

Z relacji pomiędzy długością wiosła a powierzchnią pióra wynika, że wiosłowanie długim wiosłem o stosunkowo małych piórach zużywa tyle samo siły co krótszym wiosłem o większych piórach. Dlatego przesiadając się na nowe wiosło o innej powierzchni piór musimy zmienić długość jeśli chcemy utrzymać podobne właściwości. Stąd błędnym jest stwierdzenie typu "przy moim wzroście muszę zawsze mieć wiosło 195cm". Generalne wskazówki są takie:

Dobrze dobrane wiosło to jedna z najważniejszych decyzji dla kajakarza.

Materiały

Stosuje się różne materiały do produkcji wioseł, od drewna przez aluminium i polietylen, aż po nowoczesne włókna kompozytowe i nylon. Parametry rozróżniające materiały to przede wszystkim:

Przykłady produkowanych wioseł:

Linki zewnętrzne

Producenci wioseł

Empty stub.png To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli potrafisz, rozbuduj go.
Empty stub.png W tym artykule brakuje zdjęć. Jeśli posiadasz odpowiednie, dodaj je.
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Kategorie
Edycja stron
Specjalne
Narzędzia