Sihl

Z BystrzeWiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Sihl
Kraj Szwajcaria
Rejon Zürich
Trudność WW 1-4
Mapka Sihl
Dopływy

??

Ujście do Limmat


Rzeki w okolicy
  • Sihl


Sihl to rzeka mająca swe źródła w okolicach góry Druesberg (w kantonie Schwyz), następnie płynąca przez kanton Zurych aż do miasta Zurych, gdzie uchodzi do Limmatu. Z punktu widzenia kajakarstwa górskiego, interesujące są odcinki w górnym biegu, w okolicach ujścia Alp do Sihl.

Generalnie rzeka nie jest na tyle ciekawa, aby warto na nią specjalnie przyjechać (poza tym jest daleko od innych rzek WW), raczej warto traktować ją jako ciekawostkę gdy jesteśmy przypadkiem w Zurychu i nastąpiły mocne opady deszczu.

Poniżej opisane odcinki mają dużą tolerancję na stan wody, i wydaje się że mogą być naprawdę ciekawe przy bardzo wysokich stanach wody.

Rzeka jest pływalna praktycznie do samego ujścia, niżej trudności spadają do WW 3, następnie WW 2 i WW 1. Część z nich jest skrótowo opisana na http://rivermap.ch.

Spis treści

Odcinki rzeki

Biberbrugg - Schindellegi


Opis na podstawie LW-MW.

Odcinek pływany po mocnych opadach deszczu.

Zaczynamy na lewym dopływie Sihlu - Alp. Po krótkiej chwili z lewej strony wpada strumień Biber.

Po 600 m dopływamy do trzech sztucznych progów z dużymi odwojami (X), do obniesienia prawym brzegiem. Przy wyższych stanach wody może być problem z zatrzymaniem.

Dalej ciekawie, trudności do WW 3-4-, przy wysokiej wodzie może być trudniej. Uwaga na drzewa, gdyż rzeka jest dość mała i płynie przez las, a spadek jest regularny, cofki są niewielkie i dość rzadko.

Po 2.5 km dopływamy do Sihlu. Sihl niekoniecznie musi nieść dodatkową wodę. Od tego miejsca rzeka jest szersza i łatwiejsza.

Po 200 m za ujściem elektrownia (X) - do obniesienia - wysiadamy na lewym brzegu i przechodzimy przez mostek poniżej elektrowni, trochę się cofamy i płyniemy dalej z prawego brzegu.

Pod koniec odcinka, gdy pojawiają się zabudowania, sztuczny próg w postaci slajdu (ok. 2 m wysokości). Generalnie pływalny, ale warto obejrzeć przy wyższych stanach wody. Jeśli nie chcemy płynąć kolejnego odcinka, to tutaj należy skończyć (dalej jest kilkaset metrów jeziora do elektrowni na początku następnego odcinka).

W przypadku dobrego stanu wody płynięcie warto kontynuować na nastęnym odcinku.

Schindellegi - Hütten


Opis na podstawie LW-MW.

Odcinek pływany po mocnych opadach deszczu, wydaje się że wymaga nieco więcej wody niż wyższy odcinek.

Na początku płyniemy kilkaset metrów po jeziorze przed elektrownią (X). Elektrownia (próg o wysokości ok. 15 m) jest na początku malowniczego kanioniku, i obnosimy ją dopływając do stalowej drabinki (po lewej stronie rzeki), a następnie schodząc po dwóch drabinkach (przydatne rzutki do zniesienia kajaka). Zejście w kanionie też jest możliwe, ale konieczne jest użycie kilku rzutek.

Za elektrownią, w kanionie, najciekawszy fragment, WW 3-4- (przy wyższej wodzie może być trudniej), szachownice z głazów (uwaga na drzewa).

Dalej rzeka upraszcza się do WW 3, koryto robi się otwarte.

Przed końcem sztuczny próg, pływalny (przy wyższych stanach wody może wymagać oglądnięcia, przy niskich pływalny lewą lub prawą stroną).

Dalej znowu trochę stromiej i koniec na jeziorze przed kolejną elektrownią, na prawym brzegu.

Pegel

Rzeka pływalna po mocnych opadach deszczu. Wydaje się, że im więcej wody, tym lepiej.

Na rivermap.ch dostęne są pegle:

Dla odcinka Biberbrugg - Schindellegi - suma pegli na Alp (Einsiedeln: http://www.hydrodaten.admin.ch/de/2609.html) i Biber (Biberbrugg: http://www.hydrodaten.admin.ch/de/2604.html):

Dla odcinka Schindellegi - Hütten -Sihl-Blattwag, Radaraufz: http://www.hw.zh.ch/hochwasser/mac/aaw/05124.PDF?zst=1494184494: (pegel jest przy końcu odcinka)

Współrzędne GPS


Mapa

Otwórz pełne Mapy Bystrza


Linki zewnętrzne

Linki do stron spoza wiki

Empty stub.png W tym artykule brakuje zdjęć. Jeśli posiadasz odpowiednie, dodaj je.
Empty stub.png Ten artykuł należałoby zilustrować krótkim filmem. Jeśli posiadasz taki, dodaj go.
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Kategorie
Edycja stron
Specjalne
Narzędzia