Landquart

Z BystrzeWiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Landquart
Kraj Szwajcaria
Rejon Graubünden
Trudność WW 3-5
Mapka Landquart
Dopływy

??

Ujście do Rhein


Landquart to prawy dopływ Renu. Jest jeden z klasyków regionu Graubünden w Szwajcarii.

Spis treści

Odcinki rzeki

Upper Upper


Odcinek mało znany (brak opisów w Internecie, jedynie szczątkowe i częściowo przestarzałe informacje w DKV). Na start trzeba dojść na piechotę.

Opis na podstawie wody MW+, 45 cms na peglu w Felsenbach.

Na kluczowych trudnościach (WW 4) rzeka ma duży, regularny spadek, i cofki są bardzo małe lub w ogóle ich nie ma. Warto obejrzeć cały odcinek idąc w górę rzeki, czy nie ma drzew, gdyż zatrzymanie się może być bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Główne trudności to ok. 1.5 km, ale są bardzo regularne.

Stan wody i trudności można ocenić z mostku dla pieszych, do którego schodzimy z parkingu na końcu drogi, patrząc w górę rzeki.

Od połączenia strumieni Verstanclabach i Vereinabach łatwo, WW 2-3-, ale bardzo malowniczo. Po ok. 1.5 km spadek rośniej i zaczynają się główne trudności (leniwi mogą zacząć płynięcie tutaj).

Pierwsza katarakta jest chyba najstromsza, na końcu było w 2016 r. drzewo przez całą szerokość rzeki, bez możliwości zatrzymania przed nim. Obnoska ścieżką na lewym brzegu. Katarakta jest powyżej mostku dla pieszych.

Dalej nieco łatwiej, ale ciągle stromo i bardzo mało cofek przez kilkaset metrów. Następnie bardzo długa, stroma katarakta (ok. 500 m), kończąca się na mostku dla pieszych do którego schodzimy z parkingu. Warto obejrzeć całość, gdyż może się nie dać zatrzymać, i mogą być drzewa.

Poniżej mostku łatwiej, WW 3-3+, rzeka się rozlewa i jest dużo mniej stroma.

Po kilkuset metrach "nagle" pojawia się stroma katarakta z dużym, regularnym spadkiem. Wydaje się być sztuczna, ale jest super pływalna (o charakterze stromego big water). Można oglądnąć z lewego brzegu.

Kawałek dalej podobna katarakta, ale dużo krótsza.

Następnie jakieś budowle hydrologiczne (chyba do wyłapywania drzew), pływalne po obejrzeniu. Dalej rzeka płynie w uregulowanym rowie aż do mostku drogowego. Można też płynąć ok. 500 m dalej do następnego mostku.

Uwaga: drzewa i brak cofek.

Upper (Klosters - Küblis)


Zaraz za startem stroma katarakta (widać z mostu), dalej ponoć przez chwilę jeszcze stromiej.

W 2015 zaczynaliśmy ok. 3 km poniżej Klosters. Na peglu było 50 cms, w Klosters wydawało się dużo wody.

Za mostem na Serneus przez pewien czas nic się nie dzieje, aż dopływamy do długiej katarakty WW 4, można ją obejrzeć z prawego brzegu. W 2015 na wejściu było drzewo (obnoska prawą). Dalej miejsca do WW 4. Pod koniec odcinka zdecydowanie łatwiej, ale uwaga na drzewa!


Standard (Küblis - Schiers)


Opis na podstawie MW (30 cms na peglu w Felsenbach).

Rzeka na tym odcinku ma koryto otwarte. Od początku trudności nie przekraczają WW 3. W okolicach dworca kolejowego w Fiedris Station znajduje się kanionik, rzeka się zwęża, trudności rosną w okolice WW 4. Później znowu się upraszcza do WW 3, z ewentualnymi pojedynczymi trudniejszymi miejscami. Od mostu drogowego spadek znowu jest nieco większy. Większość widać z rzeki (oglądaliśmy 2 bardziej strome miejsca).

Przed Schiers, tuż za mostem są pozostałości po kamiennym sztucznym progu. W 2015 bez problemu pływalne. Opisywanego w White Water North Alps następnego sztucznego progu już nie ma.

Tuż przed końcem eska mini kanioniku. Można obejrzeć z lewego brzegu.

White Water North Alps opisuje że za końcem odcinka jest miejsce Fox Hole, WW 5-6. Oglądaliśmy w 2015 i wygląda na to że miejsce się pozmieniało i została łatwa eska w mini kanioniku.

Przy HW (50-70 cms) zdecydowanie ciekawiej, od samego początku duże fale i odwoje do omijania. Miejsca są przylane (np. kanionik przy Fiedris Station jest dużo szerszy, mogą pojawić się mocniejsze odwoje).

Pegel

Pegel znajduje się w miejscowości Felsenbach. Jest dostępny on-line na http://www.rivermap.ch/mobile/Graubuenden.html lub http://www.hydrodaten.admin.ch/en/2150.html

Generalnie woda na Landquart jest na wiosnę i do początku lata.

Wskazania dla odcinka Standard:

Odcinek Upper pływany przy wyższych stanach wody. W 2015 r., przy 50 cms wydawało się dużo w Klosters (zaczęliśmy niżej), a od Serneus było MW+.

Odcinek Upper Upper pływany przy wyższych stanach wody. W 2016 r. płynęliśmy przy 45-48 cms na peglu w Felsenbach i wyglądało na MW+. Natomiast należy pamiętać, że pegel jest dużo niżej i po drodze jest jeszcze elektrownia.

Współrzędne GPS
Mapa

Otwórz pełne Mapy Bystrza


Linki zewnętrzne


Empty stub.png W tym artykule brakuje zdjęć. Jeśli posiadasz odpowiednie, dodaj je.
Empty stub.png Ten artykuł należałoby zilustrować krótkim filmem. Jeśli posiadasz taki, dodaj go.
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Kategorie
Edycja stron
Specjalne
Narzędzia