Syfon

Z BystrzeWiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Syfon (ang. siphon, niem. Siphon) to miejsce na rzece, w którym woda wpada pod skały i wychodzi po drugiej stronie. Bardzo często takie miejsce jest w środku zawalone gałęziami i innymi śmieciami, które powodują, że może przez nie przejść tylko woda i ewentualnie jakieś małe rzeczy, a większe mogą zostać zaklinowane w środku.

Uwaga: syfony są miejscami śmiertelnie niebezpiecznymi! Zawsze obnosimy/opływamy je szerokim łukiem! W razie podjęcia decyzji płynięcia obok syfonu, konieczne jest ustawienie dobrej asekuracji (np. człowieka żaby). Taka asekuracja nie ma za zadanie wskakiwanie do syfonu po kajakarza (jest to zbyt niebezpieczne dla ratownika), lecz zapobiegnięcie dostania się kajakarza do syfonu (np. złapanie go odpowiednio wyżej, w bezpiecznym miejscu).

Uwaga: siła wody wpływającej do syfonu może być ogromna, nawet uniemożliwiając wyciągnięcie z niego osoby wpiętej na rzutkę!!! Wszelkie akcje ratownicze w okolicach syfonów należy przeprowadzać ze zdwojoną ostrożnością.


Rozpoznawanie syfonów

W wielu przypadkach syfony są ewidentne - widać, w którym miejscu woda wpada pod skały (pojawia się "dziura" w wodzie przy skale i widać gdzie ta woda ucieka), natomiast nie zawsze jest to takie proste. Dużo lepszym sposobem na sprawdzenie, czy pod daną skałą nie ma syfonu, jest przyglądnięcie się tej skale z dołu rzeki, czy nie wypływa spod niej woda. Generalnie nawet jeśli miejsce wpadania wody do syfonu nie jest łatwo widoczne (np. syfon jest dość głęboko pod powierzchnią), to jej ujście najprawdopodobniej tak.

Zobacz także

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Kategorie
Edycja stron
Specjalne
Narzędzia