Eskimoska

Z BystrzeWiki
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
m (Linki zewnętrzne)
(Linki zewnętrzne)
Linia 48: Linia 48:
 
* http://www.paddlermagazine.com/issues/2001_4/article_125.shtml
 
* http://www.paddlermagazine.com/issues/2001_4/article_125.shtml
 
* http://www.seacanoe.org/hand.htm
 
* http://www.seacanoe.org/hand.htm
 +
 +
[[Kategoria:Technika pływania]]

Wersja z 00:11, 14 gru 2008

Eskimoska (ang. eskimoroll, niem. Eskimorolle) to samodzielne odwrócenie kajaka po wywrotce, bez wysiadania z niego. Eskimoska polega na połączeniu ruchu bioder oraz ruchu wiosła (wiosło opiera się o wodę, nie o dno!).

Eskimoskę należy wykonywać w taki sposób, aby ruch wywrotka+eskimoska powodował obrót kajaka o 360°. Dzięki temu, podczas robienia eskimoski wykorzystywana jest przez kajakarza siła, która wywróciła kajak. Przy próbie robienia eskimoski w drugą stronę siła wywracająca kajak może okazać się tak duża, iż jego podniesienie nie będzie możliwe (np. w odwoju).

Spis treści

Rodzaje eskimosek

Eskimoska śrubowa

Eskimoska typu "C-to-C"

Eskimoska śrubowa od tyłu

Eskimoska Back Deck Roll

Eskimoska na rękach

Istnieje kilka rodzajów eskimoski, różniących się między sobą przede wszystkim techniką, ale także zastosowaniem:

Tak naprawdę rodzajów eskimosek jest znacznie dużo więcej. Powyżej wymienione są tylko podstawowe. Więcej informacji w linkach zewnętrznych.

Sposób robienia eskimoski

Ze względu na ilość rodzajów eskimosek, nie ma jedynego słusznego sposobu na zrobienie eskimoski. Poniżej opisana została eskimoska śrubowa, będąca dobrym punktem wyjścia do ćwiczenia innych rodzajów (np. C-to-C).

Podczas wywracania kajaka (gdy zauważamy, iż na podpórkę jest już za późno, lub siła jest zbyt duża, aby podpórka wytrzymała), należy ułożyć wiosło wzdłuż kajaka (po stronie, na którą się przewracamy). W początkowej fazie należy ułożyć przednie pióro wiosła równolegle do powierzchni wody. Następnie nadgarstek ręki, która jest z przodu, należy lekko dokręcić, aby przednie pióro było pod lekkim kątem w stosunku do powierzchni wody (część pióra znajdująca się dalej od kajaka ma znajdować się nieco ponad powierzchnią wody). Następnie odciągamy wiosło ręką przednią od kajaka (tylnia część wiosła wraz z piórem wędrują ponad dno kajaka). Gdy wiosło zostanie mocno odciągnięte, zaczynają pracować biodra, wykorzystując opór na wiośle opartym na wodę (wiosło cały czas się przesuwa po powierzchni wody). Po postawieniu kajaka biodrami, wynurzamy całe ciało pamiętając, aby głowę wynurzyć na końcu.

Po wykonaniu eskimoski należy ustabilizować kajak, np. niską podpórką.

Często popełniane błędy

Zobacz także

Linki zewnętrzne

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Kategorie
Edycja stron
Specjalne
Narzędzia