Studenica

Z BystrzeWiki
Wersja Maciek Grzegorczyk (dyskusja | edycje) z dnia 19:34, 8 maj 2018
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Studenica
Kraj Serbia
Rejon  ?
Trudność WW 3(4)
Mapka Studenica
Dopływy

??

Ujście do Ibar
Studenica jest niedużą rzeką, dopływającą do rzeki Ibar w miejscowości Usce na południu Serbii. Rzeka jest zależna od topniejącego śniegu lub dużych opadów deszczu.

Dojazd do miejscowości Ušće od strony Belgradu drogą 22 (fragment przez A2) lub drogą 22 od strony Czarnogóry. W Ušće skręt na drogę 30, która biegnie wzdłuż rzeki.

Standardowy odcinek (WW 3) zaczyna się przy zabytkowym monastyrze, lecz można zacząć około 2km wyżej na katarakcie WW 4.

Początek katarakty
Koniec katarakty - na ostatnim miejscu po prawej stronie syfon
Naturalny tor na Ibarze na końcu odcinka

Spis treści

Odcinki rzeki

Góra

Odcinek niepłynięty i oglądany przy niskiej wodzie.

Katarakta ma około 100m długości, mocno zblokowana. Na środku duże głazy które tworzą dwie odnogi (lewa przy tym poziomie niespływalna). W prawej 2 slapy i manewrowanie między głazami.

Uwaga 1 - na końcu katarakty po prawej stronie syfon!

Uwaga 2 - odcinek przez nas nie był płynięty. Około 900m za kataraktą jest sztuczny próg, do obejrzenia wcześniej z drogi.


Standard

Bardzo ładny odcinek prowadzący przez las, a połowa odcinka prowadzi gęsto zalesionym kanionem.

Rzeka płynięta przy niskim stanie wody i tak jest opisana.

Fragment do kanionu jest łatwiejszy (WW 2). Trudności WW 3 zaczynają się w kanionie. Odcinek za kanionem ponownie spokojniejszy (WW 2). Miejsca o różnej charakterystyce - część to fale, inne to kamienie między którymi trzeba manewrować. Ostatnie 2km to rzeka Ibar, są tam 3 miejsca z dużymi falami. Ostatnie z nich to naturalny tor przy którym jest koniec odcinka. Uwaga - po lewej są 3 cofki, przy ostatniej jest prawie pionowa ściana i przy większej wodzie może być ciężko z niej wyjść. Pomiędzy miejscami są wypłaszczenia, jednak woda ciągnie i płynie się szybko.

Rzeka jest rzadko pływana i nie jest czyszczona z drzew. Przy LW pod wszystkimi powalonymi drzewami dało się przepłynąć, przy wyższej wodzie możliwe będą obnoski.

Współrzędne GPS

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Kategorie
Edycja stron
Specjalne
Narzędzia