Kamienna

Z BystrzeWiki
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
m (Pegel)
(Pegel)
Linia 166: Linia 166:
  
 
== Współrzędne GPS ==
 
== Współrzędne GPS ==
 +
 +
 
== Mapa ==
 
== Mapa ==
 +
 +
 
== Zobacz także ==
 
== Zobacz także ==
 +
  
 
== Linki zewnętrzne ==
 
== Linki zewnętrzne ==

Wersja z 09:12, 9 paź 2008

Kamienna
Kraj Polska
Rejon Karkonosze
Trudność WW III-V
Mapka Kamienna
Dopływy

??

Ujście do ?


Kamienna rzeka w Karkonoszach, lewy dopływ Bobru.

Plik:Kamienna całość.gif
Kamienna - całość
Plik:Kamienna odcinek zawodów.gif
Kamienna - odcinek zawodów
Kamienna - Kibel
Kamienna - Muzeum Energetyki

Spis treści

Odcinki rzeki

Pierwszy

Od mostu drogi Szklarska Poręba -- Jakuszyce (droga nr 3 albo E74) niedaleko od stacji benzynowej w Jakuszycach do mostu tej samej drogi tuż przed Szklarską Porębą Górną

Długość

około 7 km (4 godziny)

Woda

Odcinek dostępny tylko przy wysokiej wodzie (od 150 cm na wodowskazie w Piechowicach - ale wodę trzeba też oszacować "na oko" w miejscu startu - jeżeli da się płynąć, to dalej nie będzie dużo gorzej.

Opis

WW IV (V), odcinek bardzo uciążliwy (przenoski) Najpierw 500 metrów bardzo płytkiej rzeki z rozlewiskami na hali i w pierwszych laskach. Średnio wysokie progi regulujące, które mogą być zatarasowane drzewami. Po wejściu w las rzeka coraz trudniejsza, w większości WW IV, kilka trudniejszych (do WW V) katarakt. W 1995 roku duża liczba drzew tarasujących rzekę. Pod sam koniec odcinka (jakieś 300 m powyżej mostu, pod którym kończymy) przemysłowe ujęcie wody i niebezpieczny sztuczny próg.

Drugi

Od mostu E74 powyżej Szklarskiej Poręby Górnej do mostu drogi 366 w Piechowicach (tuż przy skrzyżowaniu z E74)

Długość

około 5 km (2-3 godziny)

Woda

odcinek w całości dostępny przy wodzie 130-160 w Piechowicach. Poniżej 130 można pływać fragmenty, trasa zawodów AMPwKG była pływana nawet przy 80 cm. Przy wyższej wodzie trudność znacznie się podnosi -- zwłaszcza na odcinku "Motocross", w okolicach "Kibla", Muzeum Energetyki i "Dużej Rynny". Trasa zawodów była pływana nawet przy 195 cm, ale trudność tego odcinka wynosiła wtedy WW V+ (przy normalnej wodzie WW IV-).

Opis

w zależności od stanu wody, przy średniej WW IV (V-). Bezpośrednio poniżej startu bardzo trudno: WW IV/IV+, po 300 metrach rozwalony sztuczny próg sygnalizuje początek "Motocrossu" - 300 metrów bardzo trudnej rzeki (od WW IV przy bardzo niskiej wodzie do WW V przy normalnej i WW VI przy wysokiej wodzie). Duży spadek, koryto zawalone dużymi głazami, pod koniec zakręt w lewo i tuż przed nim naturalny próg z silnym odwojem i często zwalonymi drzewami.

Dalej nieco łatwiej (WW IV), zaczynają sie zabudowania Szkl. Poręby Górnej. Na terenie miasta jeden sztuczny próg (1.5 m. wys. pochylnia), spływalna przy niskiej i średniej wodzie. Przy wysokiej obejrzeć wcześniej (za małym mostem drogowym w centrum Sz.P.G.).

Około 100 metrów za progiem przystanek PKS Sz.P.G., tam dogodne miejsce do rozpoczęcia płynięcia.

Dalej mocne WW IV. Po około 50 m pod i za rozwalającym się mostkiem naturalne progi. Dalej ujście Kamieńczyka, a po następnych 50 m naturalny, nieregularny próg przy wypływie wody z oczyszczalni ścieków (nie najlepiej oczyszcza).

50 m dalej wąski próg, za którym tworzy się bardzo silny i głęboki odwój -- to miejsce nazywamy "Kibel". Aby gładko przejść odwój, trzeba płynąć tuż przy lewym brzegu. Miejsce powinno być asekurowane!

Od Kibla do Muzeum Energetyki cały czas bardzo trudno -- przy średniej wodzie WW IV+, przy wyższej WW V. Duży spadek, sporo pochylni, dwie trudne katarakty: zaraz za zakrętem w lewo, 100 m poniżej kibla i po następnych 200 metrach za zakrętem w prawo katarakta "But Kazika": długi odcinek o dużym spadku, gdzie woda ściąga na prawo w wąską szczerbę skalną -- lepiej trzymać się lewego brzegu. Po lekkim wypłaszczeniu dopływamy do sztucznego progu przy Muzeum Energetyki Jeleniogórskiej: niski, ale przy wysokiej wodzie bardzo silny, nieprzyjemny odwój.

Zaraz za progiem 100 metrów rzeki o dużym spadku, przewalającej się przez wielkie głazy. Przy średniej wodzie łatwiejsze, niż wygląda, ale przy wysokiej kilka silnych odwojów. Dostęp i asekuracja z brzegu tylko po prawym brzegu.

Za Muzeum niski sztuczny próg a potem most stalowy -- przejście pod prawym filarem, ale trzeba uważać na niebezpieczeństwo zaklinowania. Za mostem na prawym brzegu baza turystyczna "Pod Ponurą Małpą". Od "Ponurej Małpy" do mostu przed ujściem Szklarki nieco łatwiej (WW IV-). Dwa rozszerzenia, na których trzeba uważać na zwalone drzewa, a za drugim szereg skalnych rygli z małymi naturalnymi progami. 50 metrów przed drewnianym mostem (ścieżka do Wodospadu Szklarki) kilka odwojów, które mogą być mocne przy wysokiej wodzie.

Zaraz za mostem ujście Szklarki i trudna katarakta. Za ujściem Szklarki na lewym brzegu miejsce startu AMPwKG. Zaczyna się najlepiej znany odcinek. Katarakta ma długość około 50 metrów. Przy niskiej wodzie IV-, przy wysokiej nawet ponad V. Najpierw niewysoki próg z trzymającym (przy HW) odwojem, potem wyższy, nieregularny, usypany z dużych głazów (były lata, gdy łatwo się tam klinowało), a na końcu szachownica z dużych głazów, przy wysokiej wodzie duże odwoje. Pierwszy próg jest niezłym miejscem do zabawy, ale uwaga na odwój - lubi sponiewierać! Za kataraktą długie wypłaszczenie przy obmurowaniu drogi (po lewej), a potem zaczyna się szachownica przed zakrętem w lewo i "Trislapem". Trislap, nazywany też "Rynną" to nieregularny próg, który można przepłynąć trzema drogami (stąd nazwa). Po lewej znajduje się właściwa "rynna", to znaczy wąskie przejście pomiędzy głównym progiem, a odłamanym fragmentem skały. Wygląda groźnie, ale przy dobrym napłynięciu (od razu trzeba się zdecydować na rynnę) i spokojnym zachowaniu nie ma problemu. Dawniej najczęściej wybierana była droga środkowa -- zjazd po pochylni pozwalający uniknąć rynny. Ale trzeba uważać -- większość wody zlewa się do rynny i może nas tam wrzucić bokiem -- jeżeli spanikujemy, to kończy się to zwykle kabiną. Można też (ale tylko przy wyższej wodzie) płynąć przy samym prawym brzegu. Trudność WW -IV, przy wysokiej wodzie WW -V.

Za Rynną nieco łatwiej, aż do mostu betonowego. Przed mostem zaczyna się kolejny trudniejszy odcinek: większy spadek, głazy i silny prąd znoszący pod lewe przęsło, gdy właściwa droga jest pod prawym. Za mostem dalej tak samo aż do niskiego, nieregularnego progu. Potem 200 metrów łatwiejszej rzeki do "Esownicy": kolejnego spadku ułożonego z wielkich głazów. W środku spory odwój -- nie trzyma, ale może wywrócić. Woda na tej katarakcie tworzy kształt "S", do którego nie jest się łatwo dopasować - często ląduje się bokiem na ostatnim głazie.

30 metrów za Esownicą "Sablikowy odwój": naturalny, ale bardzo regularny próg, a za nim bardzo silny odwój, w którym kilkanaście osób przeżyło już trudne chwile -- lepiej nie być kolejną ofiarą. Zawsze oglądamy, przeważnie asekurujemy!

Za "sablikowym" zakręt w prawo i po 150 metrach ujęcie wody do elektrowni i wysoki sztuczny próg -- pochylnia spływalna z prawej (a przy niskiej wodzie i z lewej), ale po obejrzeniu -- asekuracja bardzo trudna! Za sztucznym progiem zakręt w lewo, a na nim często nieprzyjemnie zwalone drzewa. Zaraz potem "Ścianka" -- nieregularna wysoka pochylnia spychająca większość wody w lewo pod wysoką skałę -- robi wrażenie, ale nie jest niebezpieczne, choć łatwo się przewrócić. Potem 100 metrów względnego spokoju (po drodze świeczkująca dziura na zwężeniu przy głazie), a następnie Kamienna wlewa się w "Dużą rynnę": rzeka zwęża się do 3-4 metrów i przez 50 metrów płynie dość szybko, po czym wlewa się w stojące jeziorko, tworząc mocną nieprzyjemną cofkę, zatrzymującą kajak i wciągającą go w głęboką dziurę. Konieczna asekuracja.

Za końcem rynny powrót wody z elektrowni, a potem sztuczny próg (3m) z mocnym odwojem przy wysokiej wodzie. Potem nieco łatwiej, ale dalej ciekawie aż do dużego parkingu przy skrzyżowaniu drogi do Szklarskiej Poręby Dolnej i barze z grilem. Dogodne miejsce do zakończenia.

Można jeszcze płynąć dalej, do mostu drogi 366 ale po drodze nie ma nic specjalnie interesującego poza wysokim sztucznym progiem (niebezpieczny przy wys. wodzie! - ew. spływalny po lewej stronie) i regularnym progiem naturalnym (50 m powyżej mostu), za którym robi się bardzo regularny, mocny i nieprzyjemny odwój (przy wys. wodzie bardzo niebezpieczny).

Od mostu rzeka obmurowana, a zaraz za mostem zaczyna się sekwencja sztucznych progów: przy wysokiej wodzie na pewno bardzo niebiezpieczne!

Pegel

Pegel znajduje się na mostku w Piechowicach. Wskazania:

Odcinek pierwszy (Motocross) pływany od 150 cm.

Współrzędne GPS

Mapa

Zobacz także

Linki zewnętrzne

Broom icon.png Ten artykuł wymaga dopracowania. Jeśli możesz, popraw go.
Empty stub.png W tym artykule brakuje zdjęć. Jeśli posiadasz odpowiednie, dodaj je.
Empty stub.png W tym opisie brakuje współrzędnych GPS. Jeśli je posiadasz, dodaj sekcję Współrzędne GPS
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Kategorie
Edycja stron
Specjalne
Narzędzia