Zaklinowanie

Z BystrzeWiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Zaklinowanie na dwóch przeszkodach

Zaklinowanie to zablokowanie kajaka w nurcie rzeki.

Zaklinowania dzielimy na:

Zaklinowanie prostopadle do nurtu

Zaklinowanie to występuje w przypadku, gdy kajak napłynie na przeszkodę bokiem. Wtedy nurt odwraca kajak prostopadle do nurtu. W takim przypadku bardzo ważne jest, aby utrzymać prawidłowy przechył, tj. dnem kajaka w stronę napływającego nurtu (pochylając się na przeszkodę). Prawidłowy przechył na przeszkodę pozwala na utrzymanie stabilnej, bezpiecznej pozycji i zastanowienie się, co dalej, w jaki sposób się odklinować. W przypadku odwrotnego przechyłu, płynąca woda napiera na kokpit, najczęściej powodując wywrotkę kajaka.

W przypadku zaklinowania prostopadle do nurtu na jednej przeszkodzie, przy prawidłowym przechyle bardzo łatwo można "zwieźć" kajak do przodu lub do tyłu, szybko wychodząc z zaklinowania. W przypadku gdy zaklinujemy się na dwóch przeszkodach (np. dwóch kamieniach znajdujących się obok siebie), samodzielne odklinowanie może nie być możliwe - konieczna jest pomoc z innego kajaka lub z brzegu, przy użyciu rzutki.

Zaklinowanie równolegle do nurtu

Zaklinowanie to występuje w przypadkach spływania miejsc o dużym spadku, progów, etc. W takim wypadku dziób kajaka klinuje się na przeszkodzie, która znajduje się w dnie, a kajak cały czas jest umieszczony równolegle do nurtu. Bardzo często wymagana jest pomoc z zewnątrz.

Uwaga: Takie zaklinowania są bardzo niebezpieczne, gdyż napływająca z tyłu woda może przykryć kajakarza, odcinając mu dopływ powietrza. Konieczna jest bardzo szybka reakcja pozostałych osób!

Zaklinowanie kajaka po kabinie

Zaklinowanie to może wystąpić w przypadku, gdy kajakarz opuści kajak/kabinuje się i nie zdoła złapać swojej łódki. Kajak porwany nurtem rzeki może zostać przyciśnięty do przeszkody, zalany wodą lub wręcz wciągnięty pod skały. Często siła napierającej wody jest tak duża, że odklinowanie kajaka może być niemożliwe, przy wykorzystaniu wyłącznie siły ludzkich mięśni. Można wtedy zastosować człowieka żabę lub inne techniki linowe (budowa wyciągu z wykorzystaniem rzutek i podstawowego sprzętu alpinistycznego: karabinków, bloczka, tiblock'a)

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Kategorie
Edycja stron
Specjalne
Narzędzia