Wełtawa

Z BystrzeWiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Languages Languages: 

Polski  • English

Wełtawa
Kraj Czechy
Rejon Jihočeský
Trudność WW 3-4 (5-)
Mapka Wełtawa
Dopływy

??

Ujście do Łaba
Wełtawa (cz. Vltava, niem. Moldau) - rzeka przy Lipnie nad Wełtawą. Dojazd przez Czeskie Budziejowice, Vyšší Brod, potem, w górę rzeki, przez Loucovice,

Woda na Wełtawie jest puszczana raz do roku, na Czeskich Mistrzostwach w slalomie i zjeździe w pierwszy weekend września lub ostatni weekend sierpnia (informacja na stronie http://www.hydromagazin.cz). Biwak w Vyšším Brodzie, poniżej jeziora, przy drodze 163, znajduje się kemping "Pod hrazi" (płatny, informacje o cenach w Linkach zewnętrznych).

W czasie, gdy puszczana jest woda na Wełtawie, odbywają się tam zawody w slalomie (na naturalnym torze kajakowym poniżej zapory Lipno I) oraz zjeździe. Często organizowane są też zawody pontonów. Od roku 2007 organizowane są także "turystyczne" zawody Devil's Extreme Race na dolnym odcinku - ale nie zamykają rzeki. Generalnie po Wełtawie pływa bardzo dużo kajakarzy (głównie Czesi, Niemcy), więc zawsze można się ewentualnie do kogoś podłączyć. Trzeba bardzo uważać na zjazdówki i pontony (przede wszystkim na górnym odcinku i papierni), bo nie patrzą, co się wokół nich dzieje.

Jest to typowa rzeka powodziowa, która wychodzi ze swojego koryta, w wielu miejscach cofki nie są wyraźne (rzeka płynie między drzewami), występują bardzo duże fale.

Uwaga: Wełtawa to rzeka, która płynie przez większą część Czech i posiada wiele nizinnych odcinków. Poniższy opis dotyczy wyłącznie odcinka górskiego, w okolicach Lipna.

Spis treści

Odcinki rzeki

Film z wyjazdu na Wełtawę w 2006 roku

Wełtawa jest podzielona na dwa odcinki. Początkowy jest znacznie prostszy i dużo krótszy. Często pływa się oba odcinki na raz, jeden po drugim.

Górny odcinekDolny odcinek

Krwawa Ruka (Szkwira)


Pegel

GrafTydenni_1_VLL2_cz.png

Współrzędne GPS


Mapa

Otwórz pełne Mapy Bystrza


Linki zewnętrzne

Przydatne informacje

Dojazd

Dojazd z Krakowa przez Cieszyn, Olomouc, Brno, Humpolec, Tabor, Czeskie Budziejowice, Vyssi Brod - ok. 600 km, 8 godzin.

Biwakowanie

Kamping Pod hrazi, znajdujący się na prawym brzegu rzeki w Vyssim Brodzie, tuż poniżej zapory Lipno II.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Kategorie
Edycja stron
Specjalne
Narzędzia