Venter Ache

Z BystrzeWiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Venter Ache
Kraj Austria
Rejon Tirol
Trudność WW 3-5
Mapka Venter Ache
Dopływy
Ujście do Ötztaler Ache
Venter Ache to rzeka lodowcowa w Tyrolu, Austria, powstała z połączenia Niedertalbach i Rofener Ache. Po połączeniu z Gurgler Ache tworzy Ötztaler Ache.

Spis treści

Odcinki rzeki

Upper


Odcinek najmniej znany z całej rzeki, pływany przy niezbyt wysokich stanach wody (w okolicach września), ale wyższych niż Heligkreutz Klamm. Na początku łatwo, spadek jest niewielki, trudności nie rosną powyżej WW 3. Rzeka zaczyna wcinać się coraz głębiej, i gdy na lewym brzegu widać galerię drogową, zaczynają się trudności. Spadek jest znacznie większy i regularny. Za względu na liczne zakręty, konieczne może być oglądanie rzeki (uwaga na drzewa).

Jedno miejsce nieco trudniejsze (za zakrętem w lewo) - może być konieczne obniesienie (zwłaszcza przy niższych stanach wody, gdyż można się poklinować).

W przypadku niskiego stanu wody dość spokojnie, za miejscami (często długimi) są wypłaszczenia, na których można się wyłapać. Przy wyższych stanach robi się intensywnie, i miejsca następują szybko po sobie.

Uwaga na szybko zmieniający się stan wody, gdyż odcinek jest zaledwie kilka kilometrów poniżej czoła lodowca! Zwłaszcza w ciepłe dni, nawet we wrześniu woda może się gwałtownie podnieść o kilkadziesiąt centymetrów w kilkanaście minut. Zawsze należy sprawdzić jak się zmienia stan wody w ciągu ostatnich dni!

Uwaga: na końcu odcinka (pod mostem drogowym) znajduje się trudna katarakta (WW 5 przy LW, przy wyższych stanach wody WW 6 - X), na której znajduje się kilka syfonów (były już tam wypadki śmiertelne). Należy koniecznie rozpoznać sobie miejsce wyjścia!

Uwaga: możliwe drzewa.


Heiligkreutz Klamm


Bardzo głęboki kanion, w wielu miejscach bardzo wąski (przewężenia do 1.5 - 2 m). Duży spadek, duże dropy (do 3 m). Przy wyższych stanach (powyżej 200 cm w Tumpen) bardzo szybko staje się niespływalny.

Uwaga: odcinek ten często się zmienia, i przed pierwszym płynięciem w danym roku warto zasięgnąć języka od kajakarzy, którzy to już pływali, czy nie pojawiły się miejsca typu must-run, lub nawet niespływalne. W 2018 r. były co najmniej 3 must-runy (niebanalne, ale przy 170 cm raczej nie pełne WW 5).


Ok. 100 m za mostem drogowym, w 2014 r. powstał must-run (nieco widać z mostu) - ok. 3 m drop, który przy wyższych stanach wody może być ciężko obnieść. Miejsce można obejrzeć z lewego brzegu (uwaga na śliskie skały jeśli pada), ale nie da się zaasekurować. Przy LW (2018 r.) po prawej stronie robi się mała, płynąca cofka, z której można ewentualnie obnieść. Przy wyższych stanach może jej nie być, i raczej należy traktować miejsce jako must-run.

Drop jest w miarę czysty.

Dalej dość trudno i stromo, w sumie 2-3 miejsca to wyższe dropy, do ok. 3 m. W 2018 r. ostatnie miejsce było najciekawsze - double drop, pierwszy to ok 2-3 m, i zaraz następny. Miejsca nie da się obnieść (must-run).

Od miejsca gdy w górze na lewym brzegu widać kościół w Heiligkreutz, jest łatwiej. Niedaleko potem kanion się otwiera i rzeka ma charakter podobny do dolnego odcinka.

Koniec na drugim, małym mostku (ok. 500 m przed nim jest jeszcze jeden).

Uwaga: nie należy tego odcinka pływać wiosną, ze względu na pozostałości po lawinach.

Lower


Jeden z popularniejszych odcinków na Venter Ache, pływalny nawet przy dość wysokich stanach wody. Odcinek jest bardzo malowniczy, rzeka płynie przez kilka niewielkich kanioników. Przy wysokich stanach trudności znacznie rosną, zwłaszcza w węższych miejsca w kanionikach - robią się duże odwoje.

Odcinek można też pływać jesienią, przy niskich stanach wody (165 – 180 cm), ale wtedy trudności nie rosną powyżej WW 3+, a a większości jest to WW 3-2.

Pegel

Vent

Otwórz pełną stronę ze wskazaniami pegla: http://bystrzegauges.appspot.com

Pegel w Vent jest dla odcinka Upper Venter Ache. Wskazania:

Pegel w Vent dostępny jest online na:

oraz w aplikacji Kayak Gauges

Tumpen

Otwórz pełną stronę ze wskazaniami pegla: Ache/Tumpen http://bystrzegauges.appspot.com

Pegel w Tumpen na Ötztaler Ache jest dla odcinków Heiligkreutz i Lower Venter Ache .

Wskazania dla Heiligkreutz:

Wskazania dla Lower Venter Ache:

Uwaga: Venter Ache to rzeka lodowcowa, w której poziom wody bardzo szybko się podnosi w lecie (topienie lodowca). Ponadto odległość z pegla w Tumpen do zejścia na rzekę jest długa - jeśli podczas sprawdzania pegla w okolicach południa poziom jest odpowiedni, to bardzo prawdopodobne jest, że po dojechaniu na miejsce będzie już zbyt wysoki!

Pegel jest też dostępny w serwisie https://apps.tirol.gv.at/hydro

oraz w aplikacji Kayak Gauges

Współrzędne GPS


Mapa

Otwórz pełne Mapy Bystrza


Zobacz także

Linki zewnętrzne

Empty stub.png Ten artykuł należałoby zilustrować krótkim filmem. Jeśli posiadasz taki, dodaj go.
Empty stub.png To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli potrafisz, rozbuduj go.
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Kategorie
Edycja stron
Specjalne
Narzędzia