Tongariro

Z BystrzeWiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Tongariro
Kraj Nowa Zelandia
Rejon Waikato
Trudność 2-5
Mapka Tongariro
Dopływy
Ujście do [[]]


Rzeki w okolicy


Tongariro to jeden z klasyków północnej wyspy. Rzeka jest zaporowana (część wielkiego kompleksu elektrowni), a minimalny przepływ (ok. 16 cms na odcinku Access 10) praktycznie uniemożliwia pływanie. Więcej informacji w sekcji Pegel.

Spis treści

Odcinki rzeki

Access 14 (Rangipo Dam - Tree Trunk Gorge)

Nazwa odcinka?


Najciekawszy z trzech standardowych odcinków, o znacznie większym spadku. Za miejscami są wypłaszczenia. Na pierwszym miejscu nieco większy odwój na końcu katarakty. Generalnie wszystko widać z kajaka.

Tree Trunk Gorge


Krótka sekcja spływalna tylko przy niskim stanie wody. Rzeka wpada w wąski kanion z kilkoma wysokimi dropami i wodospadami. Po wpłynięciu do kanionu nie ma już możliwości wyjścia ani oglądania miejsc - należy to zrobić przed płynięciem (zwłaszcza, czy nie ma w środku drzew).

Stan wody 11 cms (http://www.genesisenergy.co.nz/genesis/generation/rivers-lakes-and-rainfal/graph/graph_home.cfm?image=Tongariro%20at%20Rangipo&region=Tongariro&measurement=%20river-flow) wydaje się być za duży na ten odcinek.

Access 13 (Tree Trunk Gorge - Waikato Falls Gorge)

Nazwa odcinka?


Odcinek zdecydowanie łatwiejszy od Access 14, ale nieco trudniejszy od Access 10. W praktyce pływany razem z Access 14 (z obnoską Tree Trunk Gorge). Bardzo malowniczy.

Access 10 (Poutu Intake - ?)

Nazwa odcinka?


Powyżej odcinka znajduje się kanionik Waikato Falls Gorge, którego niektóre miejsca są spływalne. Przy niskim stanie wody można zacząć płynięcie na ostatnim dropie (ok. 3 m) - trzeba wtedy zejść przez krzaki do kanioniku (lewym brzegiem) i zlinować kajaki, a po spłynięciu dropa obnieść zaporę prawym brzegiem.

Dalej pojawiają się bystrza o trudności do WW 3, za którymi znajdują się wypłaszczenia.

Lower

Nazwa odcinka?


Pegel

Rzeka jest zaporowana i większość wody jest zabierana przez góry do kompleksu elektrowni. Minimalny przepływ, jaki jest zapewniony to 16 cms (dla Access 10) - jest to totalne LW dla tego odcinka. Przy niskim stanie wody był również pływany odcinek Tree Trunk Gorge.

Trzy razy w roku na Tongariro puszczana jest woda - w sobotę na Access 10 (35 cms) a w niedzielę na Access 14 i Access 13 (30 cms). Jest to poziom wody jaki miała rzeka przed wybudowaniem zapór i jest w sam raz do pływania.

Rzeka jest duża i może przyjąć dużo więcej wody. Odcinek Access 10 ponoć był pływany nawe przy 900 cms (od 120 cms jest to już rzeka powodziowa, ale trudności nie rosną).

Aktualny stan wody można sprawdzić na stronie elektrowni:

Współrzędne GPS

Mapa

Otwórz pełne Mapy Bystrza


Zobacz także

Linki do innych stron na wiki (np. innych rzek)

Linki zewnętrzne

Empty stub.png To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli potrafisz, rozbuduj go.
Empty stub.png W tym artykule brakuje zdjęć. Jeśli posiadasz odpowiednie, dodaj je.
Empty stub.png Ten artykuł należałoby zilustrować krótkim filmem. Jeśli posiadasz taki, dodaj go.
Empty stub.png W tym opisie brakuje współrzędnych GPS. Jeśli je posiadasz, dodaj sekcję Współrzędne GPS
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Kategorie
Edycja stron
Specjalne
Narzędzia