Sitter

Z BystrzeWiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Sitter
Kraj Szwajcaria
Rejon Prealpy Appenzellskie
Trudność 3-5
Mapka Sitter
Dopływy

??

Ujście do Thur


Rzeki w okolicy


Sitter to prawy dopływ Thur, płynący w Szwajcarii na granicy kantonów Appenzell Ausserrhoden i Appenzell Innerrhoden (północno-wschodnia Szwajcaria), w Prealpach Appenzellskich.

Rzeka to klasyk regionu. Znajdują się na niej dwa odcinki płynące przez leśne wąwozy i kanioniki, o dość porównywalnej trudności, lecz pływalne przy różnych stanach wody.

Spis treści

Odcinki rzeki

Upper Gorge


Opis na podstawie MW+ (13 cms)

Na początku odcinka łatwo, niewiele się dzieje, koryto jest otwarte (trudności do WW 2). Brak większych trudności technicznych rekompensuje ładna sceneria Prealp Appenzellskich.

Po ok. 4 km zaczyna się właściwy kanion. Wejście do niego jest oczywiste - pojawiają się wielkie głazy w korycie rzeki. Wejście (tzw. Schlitz) jest w formie wąskiego dropu (po lewej stronie rzeki), przy wyższej wodzie z dużym odwojem i trudną asekuracją, przy niższych stanach wody pływalne. Po prawej stronie rzeki przed Schlitzem niebezpieczny syfon. Oglądanie i ewentualna obnoska lewym brzegiem.


Następne miejsce to wodospad, ok 5 m. Przy 13 cms wydawał się pływalny, ale napłynięcie dość trudne. Ponoć pływalny przy wyższych stanach wody, przy niższych zawsze do obniesienia. Możliwe oglądanie i obnoska lewym brzegiem.

Dalej sporo dropów do 1 m wysokości (niektóre w formie progów przez całą szerokość rzeki, niektóre to mocne zwężenia), WW 3, o charakterze Pool and Drop. W razie potrzeby zawsze można oglądnąć przed płynięciem.

Uwaga na drzewa - rzeka płynie przez większość czasu w leśnym wąwozie.

Przed samym końcem sztuczny próg, ok. 4 m, przy niższych stanach pływalny (po oglądnięciu - uwaga na betonowe bloki na dole do zatrzymywania wody). Pływanie można też skończyć przed progiem.

Lower Gorge


Opis na podstawie 11-12 cms (LW).

Dolny kanion na Sitter wymaga zdecydowanie więcej wody od górnego odcinka. Przy LW (11-12 cms) trudności nie przekraczają WW 3-3+.

Od początku dość ciekawie, pomniejsze bystrza. Uwaga na drzewa!

Ok. połowy odcinka, przed ujściem Rotbach (wpada z prawej strony), pod drugim metalowym mostkiem, znajduje się bystrze opisywane na 4-paddlers.com jako "WW 5-6", a w DKV jako X. Albo miejsce się mocno pozmieniało, albo przy LW nie jest w ogóle trudne (WW 3+), natomiast po prawej stronie znajduje się duży, niebezpieczny syfon (płynięcie na prawo od środka rzeki niesie niebezpieczeństwo wylądowania w syfonie). Może być bardzo niebezpieczny przy wyższych stanach wody! Oglądanie i ewentualna obnoska lewym brzegiem.

Niedaleko końca znajduje się tunel - naturalny most nad rzeką, z niewielkim prześwitem. Przy LW pływalny, przy wyższych stanach (18 cms+???) zamienia się w niebezpieczny syfon - konieczna obnoska prawym brzegiem. Przy LW na środku rzeki znajduje się wyspa z kamieni, z której można go obejrzeć (z brzegu słabo widać bo jest za zakrętem).

Pegel

Pegel znajduje się w Appenzell i jest dotępny on-line na http://hydrodaten.admin.ch/en/2112.html Jest także dostępny w aplikacji Kayak Gauges oraz na http://rivermap.ch

Wskazania:

Upper Gorge:

Lower Gorge:

Współrzędne GPS


Mapa

Otwórz pełne Mapy Bystrza


Linki zewnętrzne


Empty stub.png Ten artykuł należałoby zilustrować krótkim filmem. Jeśli posiadasz taki, dodaj go.
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Kategorie
Edycja stron
Specjalne
Narzędzia