Sermenza

Z BystrzeWiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Sermenza
Kraj Włochy
Rejon Piemont
Trudność IV-VI
Mapka Sermenza
Dopływy
Ujście do Sesia


Rzeki w okolicy


Tutaj skrótowy opis rzeki, jak na nią dojechać, kiedy się pływa, etc.

Spis treści

Odcinki rzeki

Sermenzina (Buzzo - jezioro w Rimasco)


W 2013 zaczynaliśmy na mostku poniżej miejscowości Buzzo (jadąc główną drogą był zjazd w stronę rzeki na wąską asfaltową drogę, przy nim drogowskaz z X-em i dwoma wykrzyknikami).

Tuż powyżej mostku ok. 4m slajd, pływalny. Dalej stromo, ale większość widać z rzeki. Po ok. 2 km Cave Drop - miejsce WW 6. Jest ewidentne. Przed nim ok. 2 m drop, pływalny. Możliwa obnoska Cave Dropa lewym (lepiej) lub prawym brzegiem. Za nim duży slajd/wodospad.

Kawałek dalej mały mostek - niektórzy tutaj zaczynają pływanie (zwłaszcza jeśli jest mało wody). Niedaleko za mostkiem Double Drop - najciekawsze miejsce na rzece. Rzeka się mocno zwęża i następują po sobie dwa 2-3 m. dropy. Pierwszy zaczyna się slajdem. Pomiędzy nimi wypłaszczenie. Można oglądać/asekurować z prawego brzegu. Można łatwo podejść z drogi.

Dalej ciągle stromo, dropy do maks. 2 m. Pod koniec (przed końcowym mostkiem) mini-kanionik a w nim drop z dużym odwojem. Można skończyć przed lub za kanionikiem.


Upper (Rimasco - Fervento)

brak opisu odcinka

Middle (Fervento/Piaggiogna - Boccioleto)

Odcinek dużo ciekawszy od Dolnej Sermenzy, z dużym spadkiem i gagntycznymi skałami naokoło. Płynie się dość długo, gdyż często trzeba wysiadać i oglądać. Przy LW w 2011 jedno miejsce było niespływalne - katarakta z kilku dropów, kończąca się syfonem - cała woda wpadała pod wielki głaz - obnoska lewą i zejście na wodę seal launch.

Wśród ciekawszych miejsc: drop na początku za Piaggiogna (po prawej), długi slajd w kształcie eski (wchodzący pod podmytą skałę) oraz drop po lewej z podmytką.


Lower (Boccioleto - Balmuccia Klamm)

Odcinek w praktyce pływany razem z następnym (Balmuccia Klamm) - chyba że są wysokie stany wody, wtedy kanion może być niespływalny.

Ok. 100 za startem drop ok. 2 m z odwojem - można zaasekurować z prawej. Przy MW otwiera się warszawka z lewej strony, a odwój jest bardzo mocny.

Dalej łatwiej, WW 3-4.

Balmuccia Klamm

Odcinek ciekawy nawet gdy w okolicy jest LW. Często pływalny wraz z odcinkiem poprzednim. Jako że jest to wąski kanion, warto przed spłynięciem rzucić okiem z drogi.

Na początku długa, stroma katarakta wejściowa.

Dalej drop z odwojem.

Następnie dość długi slajd zakończony odwojem. Można zaasekurować z góry z prawego brzegu.

Za tym drop za którym jest głaz w nurcie. Można obejrzeć i zaasekurować z prawej.

Na samym końcu zwężenie na wyjściu z kanioniku. Można obejrzeć z lewego brzegu.


Pegel

Pegla brak.

Sermenzina

Odcinek pływalny gdy w dolinie Sesii są wysokie stany wody (na Egua co najmniej MW). Warto podejść na Double Drop żeby zobaczyć ile tam jest wody. Generalnie poziom wody na ujściu do jeziora nic nie pokazuje (może się wydawać, że wody nie ma).

Współrzędne GPS


Mapa

Otwórz pełne Mapy Bystrza


Zobacz także

Linki do innych stron na wiki (np. innych rzek)

Linki zewnętrzne

Linki do stron spoza wiki

Empty stub.png Ten artykuł należałoby zilustrować krótkim filmem. Jeśli posiadasz taki, dodaj go.
Empty stub.png W tym opisie brakuje współrzędnych GPS. Jeśli je posiadasz, dodaj sekcję Współrzędne GPS
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Kategorie
Edycja stron
Specjalne
Narzędzia