Paiva

Z BystrzeWiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Paiva
Kraj Portugalia
Rejon Aveiro
Trudność 3-5
Mapka Paiva
Dopływy

??

Ujście do Douro


Rzeki w okolicy


Paiva to jedna z większych rzek WW w Portugalii. Ze względu na niewielką odległość od Porto (1.5 h), warto od niej zacząć przygodę z pływaniem w tym kraju. Na rzece jest kilka pływalnych odcinków o różnej trudności. Poniżej opisane są tylko niektóre z nich.

Spis treści

Odcinki rzeki

Sex Up


Opis na podstawie MW.

Na początku zaczynamy na ujściu wody z elektrowni - wąsko o możliwe drzewa. Po krótkiej chwili dopływamy do właściwej rzeki.

Rzeka o charakterze boulder garden, dość stroma, regularny spadek i małe dropy (do 1.5 m). Bardzo podobna do Boite. Większość miejsc widać z kajaka, często na granicy widoczności.

Po ok. 2 km trudności rosną, pojawiają się duże szachownice, stromo, WW 4-4+. Przy wyższych stanach wody może być bardzo intensywnie. Kilka miejsc warto oglądnąć.

Uwaga: rzeka płynie w leśnym wąwozie, możliwe drzewa w nurcie.

Płynięcie warto połączyć z odcinkiem Paiva: Garganta (tego samego dnia).

Garganta


Opis na podstawie MW (lub MW-): 78 cm na peglu po ok. 1 km

Odcinek to jeden z większych klasyków Portugalii, ze względu na widokowy kanion i fakt, że często jest na nim woda, nawet gdy wszystko inne jest suche.

Rzeka płynie w pięknym kanionie. Lewym brzegiem jest ścieżka widokowa, ale często zbyt wysoko, żeby do niej dojść z poziomu wody.

Wszystkie miejsca da się obejrzeć i ewentualnie obnieść, ale wyjście z kanionu na ścieżkę widokową jest możliwe tylko w drugiej połowie odcinka.

Od początku łatwo, po 1 km po lewej stronie znajduje się pegel. Dojście do niego z drogi może być dość długie.

Dalej dwa miejsca WW 4, drugie dość długie, o charakterze big water ("portugalskie big water") i dość strome - warto obejrzeć z lewego brzegu. Raczej bez większych odwojów.

Następnie rzeka się wypłaszcza i pod koniec jest najtrudniejsze miejsce WW 5 - tzw. "Drop". Rzeka się zwęża i wpada w mini kanionik. Łatwa obnoska prawym brzegiem. Uwaga na możliwość zaklinowania równoległego na miejscu!

Chwilę dalej miejsce WW 4, tzw. "Stairs", pływalne lewą stroną rzeki.

Koniec na lewym brzegu przy knajpie.

W przypadku dobrego stanu wody, warto tego samego dnia pojechać na odcinek Paiva: Sex Up.

Pegel

Na odcinku Garganta widzieliśmy pegel po lewej stronie, po ok. 1 km za startem, natomiast wydaje się że dojście do niego z drogi (ścieżką turystyczną) może być dość długie. W 2017 r. na peglu było 78 cm, i wyglądało to na MW lub MW-. Podobnie dla odcinka Sex Up

Współrzędne GPS


Mapa

Otwórz pełne Mapy Bystrza


Linki zewnętrzne

Linki do stron spoza wiki

Empty stub.png Ten artykuł należałoby zilustrować krótkim filmem. Jeśli posiadasz taki, dodaj go.
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Kategorie
Edycja stron
Specjalne
Narzędzia