Murg

Z BystrzeWiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Murg
Kraj Niemcy
Rejon Schwarzwald
Trudność 3-4
Mapka Murg
Dopływy

??

Ujście do Rhine


Rzeki w okolicy
  • Murg


Murg to jedna z większych rzek WW i zarazem klasyk w niemieckim Schwarzwaldzie. Znajdują się na niej dwa odcinki o porównywalnej trudności (środkowy jest trochę trudniejszy).

Rzeka jest pływalna przede wszystkim po mocnych opadach deszczu, co statystycznie najczęściej zdarza się w zimie - okoliczne góry są na tyle niskie, że po lekkim ociepleniu często zamiast śniegu pada deszcz, nawet w styczniu/lutym

Spis treści

Odcinki rzeki

Middle


Murg to dość spora rzeka, niesie dość dużo wody (kilkadziesiąt cms) i może być pływalny nawet przy wysokich stanach. Stan wody kontroluje elektrownia i jej stan może się szybko zmienić.

Spadek na odcinku jest dość regularny, trudności są w miarę ciągłe. Charakter podobny do Jizery od Myta, ale raczej trudniej. Generalnie koryto rzeki jest otwarte, ale trafiają się też duże głazy i szachownice.

Lokalni kajakarze pływają ten odcinek nawet przy 100 cms, ale wtedy jest to prawdziwy big water (normalny stan to ok. 20-50 cms).

Płynięcie warto połączyć z następnym odcinkiem (po obniesieniu zapory).

Lower


Na tym odcinku woda jest znacznie częściej niż na środkowym, gdyż na jego początku elektrownia oddaje wodę. Od samego początku widać, że wody jest ewidentnie więcej niż na odcinku wyższym. Zaraz na starcie spory spadek, duże fale, generalnie big water.

Uwaga: na odcinku znajduje się pięć sztucznych progów (wszystkie pływalne).

Pierwszy sztuczny próg niedaleko za startem, w formie slajdu. Pływalny z lewej strony. Drugi sztuczny próg pływalny prawą stroną. Trzeci sztuczny próg pływalny lewą stroną przez okno za którym jest ok 2-3 m drop - za nim jest dość płytko, więc należy lekko zboofować (ale lepiej nie lądować całkiem płasko). Ewentualnie można obnieść prawym brzegiem.

Po ok. 2.4 km bystrze Neuner Stufe zakończone dropem z odwojem. Można obejrzeć z lewego brzegu. Po lewej stronie warszawka.

Dalej czwarty sztuczny próg, pływalny lewą stroną lub ewentualnie środkiem (trzeba trafić w slajd, w pozostałych miejscach mocny odwój).

Niedaleko końca stroma katarakta (chyba Holtzmann II) - łatwa droga to środkiem i do prawej, po lewej stronie duże głazy, za którymi mogą się robić mocne odwoje.

Przed końcem piąty sztuczny próg, pływalny bardzo blisko lewej strony (wąska zjeżdżalnia). Niedaleko dalej jezioro zaporowe i koniec.

Pegel

Pegel w Schwarzenberg odpowiedni dla środkowego odcinka:

Uwaga: pegel jest powyżej elektrowni, więc może się okazać że elektrownia i tak nie puszcza wody. Wskazania należy traktować raczej jako referencyjne.

Pegel w Rotenfels odpowiedni dla dolnego odcinka: http://www2.lubw.baden-wuerttemberg.de/cgi-bin/hvz/daten.pl?id=0111

Niektóre przewodniki opisują ten pegel także dla środkowego odcinka: http://www.hvz.lubw.baden-wuerttemberg.de/cgi-bin/hvz/peg_info.pl?id=0079

Współrzędne GPS


Mapa

Otwórz pełne Mapy Bystrza


Linki zewnętrzne

Empty stub.png Ten artykuł należałoby zilustrować krótkim filmem. Jeśli posiadasz taki, dodaj go.
Empty stub.png W tym artykule brakuje zdjęć. Jeśli posiadasz odpowiednie, dodaj je.
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Kategorie
Edycja stron
Specjalne
Narzędzia