Moesa

Z BystrzeWiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Moesa
Kraj Szwajcaria
Rejon Tessin
Trudność 3-5
Mapka Moesa
Dopływy
Ujście do Ticino


Rzeki w okolicy


Moesa to dopływ Ticino, mający swe źródła w okolicach przełęczy San Bernardino. Z administracyjnego punktu widzenia Moesa znajduje się w kantonie Graubünden, jednakże z punktu widzenia geograficznego jest to już raczej Ticino.

Podczas jazdy z Polski do rejonu Ticino, Moesa jest zawsze po drodze, i prawie zawsze jest na niej woda

Spis treści

Odcinki rzeki

Upper


brak opisu odcinka

Odcinek pływalny przy wysokich stanach wody w regionie.

Przy stanie wody 80 cms (HHW na Standard), wyglądało że na odcinek od Lostallo (WW 3?) dalej jest za mało wody. W miejscowości Castello di Mesocco (teoretyczne miejsce startu na trudniejszy odcinek wg Spilkera) nie udało się nam znaleźć zejścia - po dojściu do kamiennego mostku w dół rzeki widać było niespływalny kanion.


Standard (Sorte - Cama)


Najbardziej popularny odcinek na Moesa, gdyż bardzo często jest na nim woda (częściowo regulowana przez elektrownię). Odcinek ma charakter boulder garden, nawet przy MW rzeka niesie dość sporo wody. Praktycznie wszystkie miejsca da się zobaczyć z wody, nie ma zbyt dużych odwojów.

Ok. 100 m za startem, poniżej mostku, znajduje się pierwsza katarakta, pokazująca charakter odcinka. Po 400 metrach jedno z trudniejszych miejsc - nieco większy spadek, zakończony zwężeniem ok. 2 m szerokości. Można obejrzeć z prawego brzegu (lub z lewego, gdzie da się dojechać drogą - jest to miejsce na dziki kemping), ale generalnie przy MW pływalne bez większych problemów.

Zaraz za tym dopływamy do jeziora, na którego końcu znajduje się sztuczny próg - pływalny (generalnie środkiem), ale trzeba z wody zobaczyć w którym miejscu, gdyż poniżej mogą być drzewa.

Dalej aż do samego końca ciekawie.

Przy HHW (80 cms) trudności wydają się znacznie wyższe, i pojawiają się dodatkowe niebezpieczeństwa (np. zaklinowań), gdyż otwierają się nowe drogi płynięcia, a rzeczy dzieją się szybko.

Cama - Roveredo


brak opisu odcinka

Odcinek ewidentnie łatwiejszy niż wyższy, wymagający wyższych stanów wody.

Pegel

Pegel znajduje się w Lumino. Jest dostępny on-line na http://www.rivermap.ch/mobile/Tessin.html oraz http://www.hydrodaten.admin.ch/de/2420.html.

Wskazania dla odcinka Standard:


Współrzędne GPS


Mapa

Otwórz pełne Mapy Bystrza


Empty stub.png W tym artykule brakuje zdjęć. Jeśli posiadasz odpowiednie, dodaj je.
Empty stub.png Ten artykuł należałoby zilustrować krótkim filmem. Jeśli posiadasz taki, dodaj go.
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Kategorie
Edycja stron
Specjalne
Narzędzia