Lieser

Z BystrzeWiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Lieser
Kraj Austria
Rejon Kärnten
Trudność WW 3-4
Mapka Lieser
Dopływy
Ujście do Drau


Rzeki w okolicy


Lieser to jeden z klasyków regionu Kärnten. Dojazd z północnej części Austrii autostradą A10/E55 (przez płatne tunele, w 2011 płatny był tylko drugi: 9.50 E) do miejscowości Gmund.

Spis treści

Odcinki rzeki

Upper (Kremsbrucke - Gmund)


Odcinek wymaga większej ilości wody niż dolne, dlatego najlepiej wybrać się tam w maju kiedy płynie woda w Karynti. W 2014 pływany przy 194 na peglu w Spithal. Początek szybki, sekcja z mocnym spadkiem, mocna ekipa może pokusić się o zejście powyżej na całą kataraktę(4+) którą widać z mostu, ostatnio na środku było drzewo. Na odcinku poniżej mostu znajdują się dwa sztuczne progi, pierwszy przy tartaku około pół kilometra za startem (można obejrzeć z drogi, warto się tam zatrzymać), zaraz za drugim (drewnianym) mostkiem, noszony lewą strona. Drugi około kilometr przed metą, złożony z dwóch mniejszych progów, przy wysokiej wodzie pływamy środkiem, UWAGA! po prawo kratownica i wejście wody do elektrowni, również można obejrzeć z drogi, parkując auta przed elektrownią, można obnieść po prawo. Kilka set metrów przed drugim progiem jest bystrze z dużym spadkiem, ciężko je dostrzec z drogi, przy dużej wodzie pływane środkiem po języku, dla strachliwych warszawka po lewo, ewewntualnie noszenie również po lewo.

Gmund - Altersberg


W praktyce odcinek płynie się razem z następnym (10 km, ok. 2-3 h przy MW), więc opis ten dotyczy całości.

Odcinek ciekawy, ze zróżnicowanym spadkiem. Mniej więcej w połowie spadek większy i bystrza trochę mocniejsze. Odcinek dobry pod względem szkoleniowym, gdyż za miejscami występują wypłaszczenia.

Altersberg - Seebodenbrucke


Uwaga: pod koniec tego odcinka, powyżej mostku w miejscowości Lieserbrucke, po lewej stronie (w środku bystrza) znajdują się jakieś pale wbite w dno (przy 180 cm na peglu jeden wystaje nieco ponad powierzchnię wody). Na tym miejscu były już wypadki utopienia (zaklinowanie, w 2010 i 2011 r.)!!! Należy płynąć prawą. Miejsce warto sobie rozpoznać przed płynięciem. W 2011 r. miejsce było oznakowane na rzece (tabliczka po lewej stronie rzeki). W przypadku płynięcia prawą stroną nie ma najmniejszego zagrożenia.

Lieserschlucht


Odcinek z dużo większą masą wody niż wyższe, większe fale i stopery. Woda ciągnie mocno i w przypadku kabiny trzeba sporo przepłynąć wpław. Całość odcinka można obejrzeć z drogi (w praktyce wystarczy ocenić na podstawie pierwszego bystrza za mostem).

Pegel

Na końcu Lieserschlucht w miejscowości Fasan. Jest dostępny na 4-paddlers.com: http://4-paddlers.com/48/70af20e3-c3e1-49fe-9103-4caa19f1fc25/ce6ae8bc-7928-4738-9193-27eb360bb740/Lieser_Pegel_Fasan.html

Wskazania dla odcinków od Gmund:

Górny Lieser (powyżej Gmund) wymaga większej ilości wody.

Współrzędne GPS

Mapa

Otwórz pełne Mapy Bystrza


Zobacz także

Linki do innych stron na wiki (np. innych rzek)

Linki zewnętrzne


Empty stub.png To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli potrafisz, rozbuduj go.
Empty stub.png W tym artykule brakuje zdjęć. Jeśli posiadasz odpowiednie, dodaj je.
Empty stub.png Ten artykuł należałoby zilustrować krótkim filmem. Jeśli posiadasz taki, dodaj go.
Empty stub.png W tym opisie brakuje współrzędnych GPS. Jeśli je posiadasz, dodaj sekcję Współrzędne GPS
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Kategorie
Edycja stron
Specjalne
Narzędzia