Lech

Z BystrzeWiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Lech
Kraj Austria
Rejon Vorlarlberg
Trudność WW 2-5
Mapka Lech
Dopływy

??

Ujście do Dunaj


Rzeki w okolicy


Lech (dopływ Dunaju) to wg niektórych opinii jedna z najciekawszych rzek górskich w Alpach, ze względu na imponujące kaniony. Niestety ze względu na jej położenie, bywa rzadko pływana przez kajakarzy z Polski.

Spis treści

Odcinki rzeki

Upper Gorges


Odcinek pływalny przy nieco wyższej wodzie niż Dolne Kaniony i od nich łatwiejszy - wszystkie trudniejsze miejsca można obejrzeć i ewentualnie obnieść. Na odcinku najtrudniejsze są trzy miejsca, tzw. "core sections". Na początku łatwo, rzeka zaczyna się coraz głębiej wcinać w dolinę. Następnie zaczyna się wąski kanion (z pionowymi ścianami), z ciekawymi miejscami do WW 4. Uwaga: znajduje się w nim drzewo (2011 r.) w poprzek rzeki w łatwym miejscu - należy nad nim przepłynąć.

Następnie kanion otwiera się i zaraz znajduje się najtrudniejsza katarakta (pierwsza "core section"), WW 5 - kilka dropów (jeden ok. 2 m) z odwojami i podmytymi skałami. Możliwa obnoska prawym brzegiem.

Kawałek dalej druga "core section", łatwiejsza. Rozpoznanie - na brzegu widać "lawinę z kamieni". Na początku eska z podmytym głazem, następnie zwężenie rzeki do ok. 1.20 m. Możliwa obnoska lewym brzegiem.

Zaraz za tym trzecia "core section", WW 4+, najdłuższa z tych trzech. Pierwsza połowa łatwiejsza, spory spadek. Można się zatrzymać w cofkach po prawej stronie. Końcówka trudniejsza - po prawej stronie wysoki drop z odwojem, po lewej drop z kickerem (w 2011 r. za nim w nurcie były jakieś żelastwa). Możliwe oglądanie/obnoska prawym brzegiem.

Dalej już łatwiej, po drodze jeszcze jeden wąski kanion i po chwili dopływamy do mostku dla pieszych. W przypadku odpowiedniego stanu wody płynięcie można kontynuować na kolejnym odcinku.

Uwaga: rzeka bardzo mocno wcina się w dolinę, i wyjście z niej przed końcem jest praktycznie niemożliwe!!!

Lower Gorges


brak opisu odcinka

Odcinek trudniejszy od Górnych Kanionów, znajdują się w nim miejsca must-run (zwłaszcza końcowy drop z bardzo dużym odwojem).


Lower

brak opisu odcinka

Pegel

Pegel jest dostępny na stronie http://www.hnd.bayern.de/pegel/wasserstand/pegel_wasserstand.php?pgnr=12000400 (lokalizacja Steeg Lech).

Uwaga: kaniony Lechu są bardzo czułe na zmiany poziomu wody. Nie należy schodzić na wodę w przypadku silnych opadów deszczu! Na wiosnę przy dobrej pogodzie, poziom może znacząco się zmieniać w ciągu dnia (topnienie śniegu).

grafiken_abw_neu.php?pgnr=12000400&art=W&begin=&end=&addhr=hr_ms&days=&e=.png

Wskazania dla dolnego kanionu (wg soulboater.com): UWAGA: co roku pegel nieco się zmienia!!!!

Dla górnego kanionu ok. 5-10 cm więcej.

Ten sam pegel jest jeszcze tutaj: http://www.tirol.gv.at/themen/umwelt/wasser/wasserkreislauf/wasserstand/hwpegel

Współrzędne GPS

Mapa

Otwórz pełne Mapy Bystrza


Zobacz także

Linki do innych stron na wiki (np. innych rzek)

Linki zewnętrzne

Empty stub.png To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli potrafisz, rozbuduj go.
Empty stub.png W tym artykule brakuje zdjęć. Jeśli posiadasz odpowiednie, dodaj je.
Empty stub.png Ten artykuł należałoby zilustrować krótkim filmem. Jeśli posiadasz taki, dodaj go.
Empty stub.png W tym opisie brakuje współrzędnych GPS. Jeśli je posiadasz, dodaj sekcję Współrzędne GPS
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Kategorie
Edycja stron
Specjalne
Narzędzia