Lammer

Z BystrzeWiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Lammer
Kraj Austria
Rejon Salzburg
Trudność WW 2-4
Mapka Lammer
Dopływy
Ujście do Salzach
Lammer to dopływ Salzach (wpada do niego w miejscowości Golling). Jest to jeden z klasyków regionu Salzkammergut. Woda na odcinku jest dość regularnie, nawet wczesnym latem (dla odcinka Lammerofen). W lecie raczej po opadach deszczów.


Spis treści

Odcinki rzeki

Upper


brak opisu odcinka

Vogelauer Klamm


Odcinek łatwy, zalecany stan wody wyższy niż na Lammeröfen. Kilkaset metrów za startem znajduje się się krótki kanionik WW 3 (Vogelauer Klamm) - można go obejrzeć z drogi (droga znajduje się przy nim na lewym brzegu).

Lammeröfen


Lammeröfen to najciekawszy odcinek na Lammer, płynący w kanionie. W przypadku dobrego stanu wody miejsca typu "big water". Na początku wzdłuż lewego, a potem wzdłuż prawego brzegu kanionu biegnie ścieżka widokowa - możliwe wejście (za opłatą) i oglądnięcie z góry części kanionu (łącznie z główną kataraktą).

W przypadku kabiny dość trudno jest wejść z powrotem do kajaka - w wielu miejscach nie jest to możliwe, czasem trzeba trochę przepłynąć wpław i może być przydatna umiejętność wylewania wody z kajaka na wodzie (przez innych kajakarzy).

Tuż przed wejściem do kanionu spory odwój po prawej stronie - można płynąć po lewej stronie (bez odwoju).

Za tym zaczyna się wejście do kanionu - rzeka się zwęża, spory spadek, pojawiają się mocne odwoje (pierwszy z nich, najmocniejszy, to tzw. Karol - można go ominąć płynąć bardziej z lewej)

Za ta kataraktą wejściową jesteśmy w kanionie i jest w miarę płasko, woda odbija się od ścian kanionu i robią się maliniaki. W przypadku LW-MW mało ciągnie i łatwo wyłowić kabinę, przy MW i więcej ciągnie dość mocno.

Następnie mały odwoik i wypłaszczenie (kanion się otwiera i można go tu opuścić w razie problemów na pierwszym miejscu), a za nim główna katarakta za zakrętem w lewo. Na jej końcu zakręt w prawo. Możliwe oglądnięcie z lewego brzegu. Za kataraktą znowu kanion się zamyka.

Kolejne ciekawe miejsce to nowy drop - ok. 2009 roku pojawił się drop (na środku duży głaz), do boofowania. Uwaga: w 2011 i 2012 r. było drzewo w prawej odnodze (widoczne z daleka).

Za nowym dropem znajduje się mała eska - napłynięcie z lewej a potem ciągnie do prawej.

Na końcu zwężenie po lewej stronie (po prawej spora cofka). Przy LW bardzo wąsko (łatwo się wywrócić), przy MW dość szeroko, ale mocno woda odbija się od ściany kanionu.

Zaraz za tym kanion się otwiera i pozostaje dopłynięcie do mostu w Oberscheffau po płaskim (ok. 5 min).

Uwaga: możliwe drzewa w kanionie, przy wysokich stanach bardzo niebezpiecznie!

Lower


brak opisu odcinka

Odcinek łatwy.

Pegel

Istnieje kilka niezależnych pegli na Lammerze. Jeden z nich w miejscu wyjścia, na lewym brzegu przy moście na drodze 162 przy Oberscheffau. Stany tego pegla:

choć wydaje się, że można też płynąć przy nieco niższym stanie wody niż LW.

Na http://4-paddlers.com dostępny jest pegel on-line w Obergau. Stany pegla:

Pegel w Obergau z ostatnich czterech dni:

grafiken_abw_neu.php?pgnr=18619001&art=W&begin=&end=&addhr=hr_ms&days=4&e=.png

DKV opisuje pegel w Golling.

Zdjęcia

Współrzędne GPS


Mapa

Otwórz pełne Mapy Bystrza


Zobacz także

Linki zewnętrzne

Broom icon.png Ten artykuł wymaga dopracowania. Jeśli możesz, popraw go.
Empty stub.png W tym artykule brakuje zdjęć. Jeśli posiadasz odpowiednie, dodaj je.
Empty stub.png Ten artykuł należałoby zilustrować krótkim filmem. Jeśli posiadasz taki, dodaj go.
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Kategorie
Edycja stron
Specjalne
Narzędzia