Inn

Z BystrzeWiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Inn to wielka rzeka lodowcowa, która przez sporą swoją część w Szwajcarii i Austrii ma charakter górski. Na Innie istnieje kilkanaście odcików do pływania o skali trudności od WW 2 do WW 5, z miejscami WW 6, niektóre z tych odcinków płyną w malowniczych kanionach (niem. Schlucht) - stąd też popularna nazwa: Schluchty Innu. Inn jest zaporowany, w związku z czym aktualny stan wody na jednym odcinku niekoniecznie musi być powiązany ze stanem wody na innym odcinku. Dolina Innu w Szwajcarii zwana jest Engadine (dolina ludzi Innu).

Aby przepłynąć wszystkie (lub większość) ciekawych odcinków na Innie, konieczne jest zarezerwowanie co najmniej 2-3 dni.

Dojazd autostradą A12/E60 z Innsbrucka do Heiming (gdzie kończy się Imster Schlucht, a potem dalej, w górę rzeki do Landecku (ujście Sanny do Innu) na Inn Shoot/Landecker Schlucht, lub zjazd z autostrady nieco wcześniej, na drogę 180, i przez tunel (bezpłatny) na początek Inn Shoot. Aby dojechać na Schluchty szwajcarskie, jedziemy dalej drogą 180, potem drogą 184 do granicy, za granicą przechodzi w drogę 27, która cały czas biegnie wzdłuż Innu.

Spis treści

Odcinki rzeki

Madulain - S-Chanf (CH)


S-Chanf Schlucht (CH)

brak opisu odcinka

Brail Schlucht (CH)


Przy 11 cms (LW-MW) dość mało wody. Na początku dość stromo, charakter boulder garden, trudności do WW 4-, praktycznie wszystko widać z kajaka. Za mostem kolejowym najtrudniejsze miejsca.

Dalej się wypłaszcza, WW 3 aż do końca.

Uwaga: odcinek płynie w kanionie, wyjście z niego jest praktycznie niemożliwe albo bardzo trudne. Trudniejsze miejsca zawsze da się oglądnąć z brzegu.

Uwaga: Odcinek zaporowany - rzadko na nim jest wystarczająca ilość wody.

Zernetz-Strecke (CH)

brak opisu odcinka

Susch - Giarsun (CH)


Odcinek bardzo łatwy, niezbyt ciekawy. Od mostu w Lavin nieco większy spadek.

Giarsun Schlucht (CH)


Warto zacząć wyżej, w miejsowości Lavin. Początek jest łatwy (WW 2) i na tyle krótki by był dobrą rozgrzewką. Można alternarywnie zacząć także później, powyżej Giarsun – niedaleko dalej zaczynają się pierwsze miejsca, jednak zejście do rzeki jest mniej przyjemne.

Uwaga: w środku nurtu jest przelany ostry kamień (nie widać go z kajaka) - obejrzeć z brzegu.

Pływanie warto połączyć z następnym odcinkiem Ardezer Schlucht.

W przypadku MW+ (opis na podstawie 40 cms), miejsca są przylane (np. Prussian Spinner już nie jest eską), wody jest dość sporo i miejscami mocno ciągnie, WW 3 – 4. Generalnie jest szybciej i intensywniej, ale raczej nie dużo trudniej.


Ardezer Schlucht (CH)


Odcinek znacznie trudniejszy od Giarsun Schlucht. Jeśli ktoś miał problemy wyżej, nie powinien tego płynąć. Odcinek nie jest zaporowany, więc woda na nim jest w miarę regularnie, także w lecie.

Pływanie warto połączyć z wcześniejszym odcinkiem - Giarsun Schlucht

Scouler Strecke (CH)


Odcinek do pływania przy wysokim stanie wody. Jedno ciekawsze miejsce zaraz za startem, potem łatwo, WW 3 – 2, a pod koniec najtrudniejsze miejsce (przed mostkiem, WW 3+) – Against the wall. Woda dość mocno płynie w lewy brzeg. Należy płynąć środkiem i do prawej.

W połowie lipca 2015 lawina skalna zeszła na koniec odcinka. Dwa mosty przed końcem odcinka wywieszony jest baner by dalej nie płynąć. Wyście znajduje się zaraz za mostem po prawej stronie. Wyglądało jakby koryto miało być w przyszłości udrożnione.

Martina Strecke (CH)

brak opisu odcinka

Na odcinku bardzo rzadko jest woda, gdyż jest zabierana do elektrowni na jego początku i oddawana na końcu.

Finstermünzer Schlucht (CH/A)


Odcinek graniczny, zaczyna się płynięcie w Szwajcarii, następnie płynie się wzdłuż pasa ziemi niczyjej i kończy się w Austrii, tuż za granicą. Odcinek ciekawy przy wyższej wodzie (ponad 100 cms). Rzeka płynie w bardzo malowniczym, głębokim kanionie z wysokimi klifami. Opuszczenie rzeki jest niemożliwe. Na początku łatwo, potem robią się większe fale. Po ok. 30 min z prawej wpada strumyk. Niedaleko za tym pierwsze miejsce - Finstermunzer, WW 5, skośny odwój z syfonem/podmytką po lewej stronie. Można obejrzeć i obnieść prawą. Jak się wysiądzie zbyt wcześnie, to obnoska ciężka i długa.

Za tym zwężenie WW 4 typu big water, duże fale i wypłaszczenie. Dalej długie bystrze WW 4 z dużymi falami (oglądać z prawej).

Następnie kolejna katarakta WW 5, z dużymi odwojami. Łatwiejsza droga po prawej. Można też obnieść prawą. Na końcu tej sekcji nieregularny odwój przez całą rzekę.

Za tym rzeka się upraszcza, WW 2-3.

Uwaga: jeśli zakłada się obniesienie kluczowych trudności, płynięcie tego odcinka nie ma sensu, gdyż większość czasu się idzie brzegiem, a obnoski są trudne i męczące. Zalecane płynięcie dla grupy o poziomie co najmniej WW 4+.

Uwaga: poziom wody może zmienić się z minuty na minutę - na początku odcinka jest ujście wody z elektrowni. Dobrze jest zobaczyć sobie jak zmieniał się poziom wody w ostatnich dniach.

Tösener Schlucht (A)

brak opisu odcinka

Inn Shoot (A)

brak opisu odcinka

Odcinek opisywany często jako początek Landecker Schlucht. Uwaga: odcinek zaporowany i poziom wody może się bardzo szybko zmienić!

Landecker Schlucht (A)

Jeśli z mostu widać kamienie, to jest za mało wody. Jak są duże fale, to jest duża woda.

Odcinek mało ciekawy, płynący rowem. Jedyne trudności to fale i czasem jakieś odwoje. Uwaga: gdzieniegdzie na brzegu metalowe pręty wzmacniające brzeg! Uwaga: poziom wody może się zmienić bardzo szybko - odcinek jest zaporowany.

Spadek dość regularny, kilka nieco stromszych katarakt, a po nich wypłaszczenia.

Imster Schlucht (A)


Odcinek łatwy, popularny wśród rafciarzy, z bardzo dużą masą wody, powodującą tworzenie kilkumetrowych fal (w przypadku wysokiego stanu). Bardzo dobrze nadaje się do raftingu. Generalnie im więcej wody, tym lepiej.

Fragment tego odcinka bywa też pływany podczas płynięcia Dolnego odcinka na Ötztaler Ache

Pegel

Otwórz pełną stronę ze wskazaniami pegla: http://bystrzegauges.appspot.com


Otwórz pełną stronę ze wskazaniami pegla: http://bystrzegauges.appspot.comDla niektórych odcinków dostępny jest pegel on-line:

Dostępne są także pegle na http://www.rivermap.ch/mobile/Engadin.html (Szwajcaria, ze wskazaniami LW/MW/HW)

Pegle - Tyrol: http://www.tirol.gv.at/themen/umwelt/wasser/wasserkreislauf/wasserstand/hwpegel

Zdjęcia

Współrzędne GPS


Mapa

Otwórz pełne Mapy Bystrza


Zobacz także

Linki zewnętrzneEmpty stub.png To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli potrafisz, rozbuduj go.
Empty stub.png W tym artykule brakuje zdjęć. Jeśli posiadasz odpowiednie, dodaj je.
Empty stub.png Ten artykuł należałoby zilustrować krótkim filmem. Jeśli posiadasz taki, dodaj go.
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Kategorie
Edycja stron
Specjalne
Narzędzia