Gail

Z BystrzeWiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Gail
Kraj Austria
Rejon Kärnten
Trudność WW 1-3+
Mapka Gail
Dopływy

??

Ujście do Drau


Rzeki w okolicy


Gail to rzeka w południowej Austrii (region Karyntia), dopływ Drau. W dolnym biegu rzeka jest łatwa, natomiast górne odcinki są dość interesujące.

Spis treści

Odcinki rzeki

Upper 1 (Bichl - St. Lorenzen)


Na początku regularne wąskie koryto z małymi cofkami, z dość dużym spadkiem, bez większych trudności.

Po ok. dwóch kilometrach rzeka wpływa do lasu, zaczyna bardziej kręcić i pojawiają się większe cofki, uwaga na drzewa - w 2013 były dwa w poprzek rzeki (łatwe do obniesienia).

Po kolejnych dwóch kilometrach, w okolicy miejscowości Wacht, rzeka znowu zmienia swój charakter. Na moście w Wacht jest bardzo wygodne miejsce do zejścia na wodę żeby nie płynąć wyższego odcinka, główna droga schodzi prawie do samej rzeki (co w tej dolinie jest rzadkością).

Poniżej mostu rzeka przyspiesza i zaczyna się fajna sekcja WW 4 - czasem trzeba pływać po cofkach bo nie widać co jest za zakrętem. Tak do miejscowości Maria Luggau, gdzie pod mostem znajduje się 1.5 m sztuczny próg i pegel. Przy 73 cm można obnieść z prawej po progu, gdzie nie płynie woda.

Za progiem jakieś 500 m jest jedno trudniejsze miejsce. Rzeka się zwęża do połowy i napływa na wielki głaz, tuż przed głazem po prawej stronie półmetrowy spadek z odwojem (szybka eska), po lewej tworzy się język (szpryca), która częściowo rozbija się o głaz, a część wąskim przejściem (na szerokość kajaka) płynie dalej. Wygląda na łatwe zaklinowanie przy złym napłynięciu.

Potem jeszcze trochę niewielkich trudności i rzeka z powrotem staje się przyjemnym WW 3.

Upper 2 (St. Lorenzen - Birnbaum)


Uwaga: Na początku czerwca 2013 odcinek w kanionie był zamknięty z powodu ścinki drzew po wiatrołomie nad ścianami kanionu.

Początkowe kilka kilometrów płynie w bardzo głębokim wąwozie (praktycznie bez możliwości wyjścia), z malowniczymi kanionikami i skałkami. Rzeka jest stosunkowo łatwa, ale ma duży spadek i płynie bardzo szybko. Odwójów raczej brak, cofki są małe. Uwaga na drzewa, gdyż może być ciężko się przed nimi wyłapać (szybko i liczne zakręty na rzece).

W 2011 r. było drzewo w poprzek rzeki, przy MW dało się przepłynąć pod nim bez problemów.

W przypadku kabiny ciężko wyłapać kajak (szybki nurt i brak wypłaszczeń), a poruszanie się po brzegu jest bardzo trudne (często lepiej spłynąć kawałek rzeki wpław niż iść brzegiem).

Po dopłynięciu do pierwszego mostu (w Lesachtal) rzeka otwiera się i można wysiąść (jeśli ktoś sobie nie radził do tej pory). Na chwilę spadek się zmniejsza i jest spokojniej. Po drodze jeszcze chyba 2 mostki (niedaleko siebie). Kawałek dalej spadek znowu robi się większy, lecz rzeka zupełnie zmienia charakter: w korycie płynie więcej wody, pojawiają się głazy za którymi robią się odwoje. Łapanie kabin także utrudnione, gdyż nie ma wypłaszczeń a wody jest sporo.

Pod koniec prawym brzegiem biegnie szutrowa droga aż do mostku pomiędzy miejscowościami Birnbaum a Nostra.

Tip: płynięcie tego odcinka warto podzielić na dwie sekcje (do Lesachtal i od Lesachtal), gdyż odcinek całościowy jest naprawdę długi.

Pegel

Znajduje się w Maria Luggau (kawałek powyżej St. Lorenzen).

Jest także dostępny pegel na http://4-paddlers.com/48/f748e097-7455-4e81-b3c7-2586b53aef00/ce1dd881-dd69-4852-bfab-32da853d05b1/OnlinePegel_gail.html Wskazania:

Współrzędne GPS

Most w Bichl: 46.69972°N, 12,65897°E

Most w St. Lorenzen: 46.700561°N, 12.771646°E

Most w Birnbaum - Nostra: 46.683576°N, 12.877540°E


Mapa

Otwórz pełne Mapy Bystrza


Linki zewnętrzne

Empty stub.png W tym artykule brakuje zdjęć. Jeśli posiadasz odpowiednie, dodaj je.
Empty stub.png Ten artykuł należałoby zilustrować krótkim filmem. Jeśli posiadasz taki, dodaj go.
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Kategorie
Edycja stron
Specjalne
Narzędzia