Firtina

Z BystrzeWiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Languages Languages: 

Polski  • English

Firtina
Kraj Turcja
Rejon Wybrzeże Morza Czarnego
Trudność 3-5 (X)
Mapka Firtina
Dopływy
Ujście do Morze Czarne


Rzeki w okolicy


Firtina (Fırtına) to jedna z ciekawszych rzek na Wybrzeżu Morza Czarnego. Okolice Firtiny cechuje dość duży opad (chmury idą znad Morza Czarnego i zatrzymują się na górach), co pozwala na dość pewne pływanie nawet w lecie.

Wzdłuż rzeki biegnie ciągle droga, więc w większości miejsc możliwy jest "road scouting" (wyjątkiem jest kanion obok zamku, gdzie droga idzie mocno w górę).

Dojazd z Trabzonu drogą na wschód, na miejscowością Pezar zjeżdżamy na Çamlıhemşin. Ok. 5 km powyżej Çamlıhemşin jest hotelik "otel doga" z bardzo miłym właścicielem (mówi po angielsku!), z którym można się dogadać praktycznie o wszystko.

Spis treści

Odcinki rzeki

Upper


Jechaliśmy w górę doliny sporo powyżej kanionu. Na początku zaczynaliśmy na katarakcie WW 4-5, bardzo duży spadek, szybko. Następnie bywało WW 3-4, 3. Następnie długa obnoska (warto rozpoznać z drogi jak ją poznać i gdzie wysiąść), potem nawet do WW 5 i kolejna obnoska, na której skończyliśmy.

Pływanie dość eksploracyjne, spadek równomierny (na obnoska bardzo duży spadek z wielkimi boulderami). Rzeka płynie szybko, cofki są często bardzo małe. Większość miejsc widać z drogi.

Above the Gorge


brak opisu odcinka

Odcinek przed kanionem wygląda na dość stromy. Uwaga: w przypadku kabiny kajak może pójść w kanion!


The Gorge


brak opisu odcinka

Odcinek, na którym powinno być mało wody! Droga idzie bardzo wysoko, więc opuszczenie kanionu jest praktycznie niemożliwe.

Below the Gorge


Na początku dość łatwo, WW 3+, jeszcze przed hotelem doga ciekawsza katarakta WW 4/4+ typu big water z dużymi odwojami na środku. Po ok. 30 minutach dopływamy do "otel doga", dalej zaczyna się ciekawiej. Kilka miejsc warto obejrzeć.

Na końcu najtrudniejsza katarakta, WW 5 - bardzo długa, duży spadek, duże głazy w korycie rzeki, charakter big water. Można obejrzeć z lewej strony. Ciężko z asekuracją, zwłaszcza że cały czas ciągnie (przy wyższej wodzie ciężko o cofki).

Standard


Od początku dość regularnie, równy spadek, co pewien czas stopery za głazami (niektóre spore, mocno zależy od poziomu wody). Po pewnym czasie spory odwój za równomiernym progiem - można obejrzeć z lewego brzegu, bo w jednym miejscu po lewej jest skalny język. Kolejne miejsce to spore głazy - lewa droga idzie w podmytkę, a na prawej drop ok 1.5 m, można zaasekurować z prawej.

Niedaleko dalej najtrudniejsze miejsce, oglądać/obnieść z lewej, prawą możliwa warszawka.


Kawałek dalej jeszcze długie bystrze WW 4. Na odcinku jest kilka miejsc typu big water. Przy wyższej wodzie może być trudniej!

Lower


brak opisu odcinka

Generalnie odcinek łatwy, raftowy. Warto popłynąć gdy w okolicy jest zbyt dużo wody. No i można skończyć w morzu :-)

Pegel

Współrzędne GPS


Mapa

Otwórz pełne Mapy Bystrza


Zobacz także

Linki do innych stron na wiki (np. innych rzek)

Linki zewnętrzne

Linki do stron spoza wiki

Empty stub.png To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli potrafisz, rozbuduj go.
Empty stub.png W tym artykule brakuje zdjęć. Jeśli posiadasz odpowiednie, dodaj je.
Empty stub.png Ten artykuł należałoby zilustrować krótkim filmem. Jeśli posiadasz taki, dodaj go.
Empty stub.png W tym opisie brakuje współrzędnych GPS. Jeśli je posiadasz, dodaj sekcję Współrzędne GPS
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Kategorie
Edycja stron
Specjalne
Narzędzia