Castro Laboreiro

Z BystrzeWiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Castro Laboreiro
Kraj Portugalia
Rejon Park Narodowy Peneda-Geres
Trudność 4-5 (X)
Mapka Castro Laboreiro
Dopływy
Ujście do Lima


Rzeki w okolicy


Castro Laboreiro to chyba najbardziej znana rzeka z północnej Portugalii, przede wszystkim ze względu na bardzo fotogeniczną sekwencję wodospadów na dolnym odcinku. Rzeka płynie w parku narodowym Peneda-Geres, wzdłuż granicy Portugalsko-Hiszpańskiej.

Na rzece znajdują się dwa ciekawe odcinki. W przypadku płynięcia pierwszy raz, na każdy z nich warto zarezerwować sobie cały dzień. W przypadku szybkiej grupy, która zna rzekę, można spłynąć oba w jeden dzień.

Spis treści

Odcinki rzeki

Castro Laboreiro 1 (Upper)


Opis na podstawie pegla 213 cm: MW+

Zaczynamy na płaskiej wodzie, i ok. 2 km płyniemy po płaskim.

Pierwsze miejsce jest oczywiste - horyzont się urywa i widać że trzeba oglądnąć. Jest to najtrudniejsze miejsce na całym odcinku, WW 5 - sekwencja 3 slajdów, za którymi jest duży odwój i za chwilę czwarty slajd. Rzeczy dzieją się szybko, miejsca na błąd jest bardzo mało ze względu na odwój.

Można oglądać i/lub obnieść prawym brzegiem.

Za odwojem jeszcze jeden slajd, dość łatwy.

Następne miejsce to wysoki slajd, łatwy, pływalny przy lewej stronie.

Kolejne miejsce to back breaker - ok. 8 m wodospad, z niewielkim dropem na napłynięciu. W tym miejscu zaczyna się kanion, i pierwsza osoba musi płynąć bez asekuracji. Sam wodospad łatwiej obejrzeć z lewego brzegu, aczkolwiek można i z prawego.

Następne miejsce to wąska eska. Ostani musi płynąć tylko z asekuracją z kajaków poniżej eski. Przy większej grupie należy zachować czujność - niewiele jest miejsca na wyłapanie się tuż przed przenoską kilkadziesiąt metrów poniżej, choć kanionik pozwala na zatrzymanie się przed cofką, w której można wygodnie wysiąść.


Za obnoskami kanion się otwiera i rzeka znacznie się ułatwia, WW 3-4 aż do końca.

Jeśli przy back breakerze ktoś zdecyduje że to nie dla niego, można się wydrapać w górę do ścieżki na prawym brzegu i obnieść cały kanion, aż ścieżka zejdzie do rzeki. Czas takiej obnoski jest porównywalny z czasem obnosek w kanionie.

Castro Laboreiro 2 (Lower)


Opis na podstawie pegla 215 cm: MW+

Odcinek najbardziej znany ze względu na spektakularną sekwencję 3 pływalnych wodospadów w połowie. Wzdłuż większej części odcinka, na lewym brzegu idzie ścieżka turystyczna. Najlepsze zdjęcia wodospadów z punktu widokowego - warto tam wysłać ekipę lądową.

Od początku ciekawie, WW 3-4, potem trudności rosną aż do ok. WW 4-5 przed wodospadami. Tuż przed wodospadami bardzo ładna i stroma sekwencja z zablokowanym kamieniem 2-3m dropem i syfonem w dolnej części, WW 5.

Następnie rzeka wpływa w głęboki wąwóz/kanion i zaczynają się wodospady: 6m, 8m i 10m. Za każdym znajduje się dość dużo miejsca na wyłapanie. Pierwszy wodospad pływa się po lewej stronie, przy niskich stanach może być do obniesienia (po lewej stronie jest za mało wody) - do oglądania z lewej.

Drugi wodospad do oglądania z lewej, płynięcie z grubsza środkiem.

Trzeci wodospad do oglądania z prawej, choć perspektywa "z nad" wodospadu nie daje pełnego obrazu. Bardziej ostrożni mogą go obejrzeć z opisywanego powyżej punktu widokowego. Dojście do niego jest wygodniejsze już od pierwszego wodospadu, spod drugiego jest kłopotliwe. Napłynięcie nie jest banalne ze względu na niewielki odwój, który może zwozić na prawo, a po prawej stronie pod wodospadem znajduje się nisza.

Uwaga na śliskie skały w przypadku deszczu.

Za wodospadami mozolna obnoska: 20 m wodospad, i za nim podobno jeszcze jedna, jakaś podmytka. Chyba najwygodniej wyjść z użyciem lin do ścieżki turystycznej i zejść nią do rzeki.

Jeśli ktoś zdecyduje się obnieść wodospady lub część z nich, najlepiej wspiąć się do ścieżki turystycznej.

Za wodospadami cały czas ciekawie, WW 4 (może miejscami WW 4-5), aż do końca. Koniec na jeziorze , dowolnie w miejscu gdzie można dogodnie dojść do drogi na lewym brzegu.Parkowanie może być tam utrudnione.

Pegel

Pegel znajduje się na początku górnego odcinka. Wskazania:

Współrzędne GPS


Mapa

Otwórz pełne Mapy Bystrza


Linki zewnętrzne

Empty stub.png Ten artykuł należałoby zilustrować krótkim filmem. Jeśli posiadasz taki, dodaj go.
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Kategorie
Edycja stron
Specjalne
Narzędzia