Ötztaler Ache

Z BystrzeWiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ötztaler Ache
Kraj Austria
Rejon Tirol
Trudność WW 3-6 (X)
Mapka Ötztaler Ache
Dopływy
Ujście do Inn
Ötztaler Ache to rzeka lodowcowa w Tyrolu w Austrii, generalnie z dużą masą wody, prawy dopływ Innu (wpada do niego w miejscowości Imst), powstała z połączenia rzek Venter Ache oraz Gurgler Ache. Rzeka płynie wzdłuż drogi 186, z południa na północ. Rzeka ta posiada szereg odcinków, pływalnych przy różnych stanach wody - od dość wysokiego (do ok. 230-240 cm na peglu w Tumpen, czasem w lecie stan wody jest zbyt wysoki, np. Górny Ötztaler, Dolny Ötztaler), do bardzo niskich, na jesień (np. Wellerbrücke).

Jest to największy klasyk regionu i jedna z najpopularniejszych dolin kajakowych w Austrii, gdyż pływać można od wiosny aż do później jesieni.

Dojazd autostradą A12/E60 i zjazd na drogę 186 (z Krakowa ok. 1000 km, ok. 13-14 godzin).

Spis treści

Odcinki rzeki

Kühtrein Schlucht


Przepłynięcie Kühtrein Schlucht to według wszystkich opisów wyprawa, na którą należy poświęcić cały dzień. Rzeka płynie w bardzo głębokim kanionie (praktycznie bez możliwości wyjścia), obnoski są trudne. Na odcinku znajduje się kilka syfonów.

Na początku dość łatwo, do WW 4, aż dopłyniemy do pierwszego syfonu. Syfon jest otwarty przy niskich stanach wody, i teoretycznie można go przepłynąć, ale nie jest to łatwe (przed syfonem jest drop z odwojem, a w syfonie woda płynie na mocno podmytą ścianę.

Kilkadziesiąt metrów dalej kanion zaczyna się zamykać. Uwaga: nie należy tam wpływać, gdyż niedaleko dalej cała rzeka wpada do wielkiego syfonu, zablokowanego kłodami drewna.

Obnoskę można zacząć w miejscu, gdzie ścieżka widokowa dochodzi blisko rzeki, lub nawet wcześniej, przed pierwszym syfonem (obniesienie go nie jest banalne, a dalszy fragment do obligatoryjnej obnoski wydaje się nie być tego warty. Obnoska ścieżką widokową na prawym brzegu.

Ok. 200-300 m dalej jest zejście do kanionu - wymaga użycia liny, i nie jest ewidentne - w tym miejscu ścieżka widokowa biegnie już wysoko.

brak opisu odcinka

Niektóre dalsze fragmenty można zobaczyć ze ścieżki widokowej - da się dojść aż do wysokiego wodospadu. W 2015 r. wodospad był raczej pływalny, ale niedaleko za nim był duży syfon po prawej stronie, a po lewej droga płynięcia dość trudna. Możliwa obnoska prawym brzegiem.

Jadąc na start można zobaczyć najwyższy wodospad - z najwyższego miejsca na drodze.


Górny Ötztaler (Sölden Schlucht)

Solden Katarakt prawą stroną

Solden Katarakt środkiem na rogach

Solden Katarakt - ciekawa droga lewą stroną

Na początku niedaleko za startem, przy oczyszczalni ścieków, znajduje się Sölden Katarakt, najtrudniejsze miejsce (WW 4+). Wbrew pozorom nie jest bardzo szybko (przy 215 cm), ale są spore dziury które trzeba omijać. Największy jest ostatni drop, który lepiej lewą lub prawą (mocny odwój na środku). Ewentualnie można obnieść Sölden Katarakt i zacząć płynąć poniżej, na prawym brzegu.

Poniżej zaczyna się bardzo szybko, duże fale, stopery (WW 4). Rzeka płynie w malowniczym kanioniku (Sölden Schlucht). Dalej zaczyna się nieco łatwiej (WW 4-), ale ciągle szybko. Koniec na moście w Huben na prawym brzegu. Uwaga na podmytą skałę na lewym brzegu tuż przed wyjściem.

Za odcinkiem można płynąć dalej, WW 1-2.

Środkowy Ötztaler (Middle Ötz)

Środkowy Otztaler w 2010

Uwaga: w 2015 r. poniżej Schräge Platte było drzewo (pływalne, ale warto obejrzeć).

W przypadku niezbyt niskiej wody, pływanie warto połączyć z następnym odcinkiem.

Köfelser Strecke


Odcinek o dużej masie wody, prz MW-HW z bardzo dużymi, załamującymi się falami, bardzo szybki. Kilka stoperów, ale raczej nie trzymające. Pierwsze miejsce, pod mostem Köfels, pokazuje charakter całego odcinka. Po powodzi w 2010 da się płynąć zarówno po lewej (regularny drop przez spory kawałek rzeki, może byc mocny odwój przy wyższje wodzie), jak i po prawej (katarakta z regularnym spadkiem). Niewskazane kabinowanie się, gdyż można się mocno poobijać, a kajak trudno jest wyłapać ze względu na duży spadek.

Od pierwszego mostu drewnianego (w Umhausen) coraz łatwiej aż do mostu w Östen.

Przy niskiej wodzie (170-185 cm) dużo mniej ciągnie, WW 3. Płytko.

Można kontynuować płynięcie do pegla w Tumpen, po odcinku WW 2. Tam koniecznie trzeba wysiąść! Dalej odcinek Achstürze.

Achstürze


Odcinek o trudności WW 6, spadek 100‰, syfon na syfonie, pływany wyłącznie przy bardzo niskich stanach wody (max. do 170 cm). Odcinek bardzo trudny i bardzo niebezpieczny.

Wygląda na to, że pierwsze kompletne przepłynięcie tego odcinka (bez żadnej obnoski) odbyło się w 2005 roku: http://www.kanumagazin.de/news/szene/achstuerze-mission-complete.114069.4.htm

Wellerbrücke

Film z zawodów Adidas Sickline 2008

Odcinek pływalny tylko przy niskich stanach wody (160-200 cm na peglu w Tumpen), w okolicach końca września, października.

Uwaga: na odcinku znajduje się kilka niebezpiecznych syfonów.

Odcinek składa się z dwóch części, o zupełnie innym charakterze: górnej (powyżej obnoski) i odcinka zawodów. Odcinek górny ma charakter Pool and Drop, pojedyncze dropy są wyższe, a na odcinku zawodów trudności są ciągłe (a dropy niższe), lecz na krótszym odcinku.Poniższy opis ma jedynie charakter poglądowy i pochodzi z roku 2016r. Nie należy się nim do końca sugerować, gdyż odcinek czasem się zmienia. Całość można obejrzeć z prawego brzegu, wzdłuż którego biegnie ścieżka widokowa.

Dolny Ötztaler (Lower Ötz)


Odcinek łatwy, z dużą ilością wody, za trudniejszymi kataraktami wypłaszczenia WW 3, ale woda mocno ciągnie - dość długo można łapać kajak po kabinie. Po ok. 30-40 minutach dopływa się do drewnianego mostku, na którym są znaki z trupimi czaszkami i informacja, że za 600 m znajduje się bardzo niebezpieczny sztuczny próg (jest w miejscowości Brunau, można do niego dojechać samochodem i zobaczyć). Za zakrętem widać próg z daleka (z prawej strony metalowe zabudowania), i można wyjść w cofkach po prawej (najczęściej) lub lewej stronie. Przy wodzie od 210 cm w Tumpen przed Brunau robi się wyspa po prawej, po jej prawej stronie płynie mało wody i można tam bezpiecznie wpłynąć.

Niedaleko za progiem w Brunau jest wyspa. Płyniemy po lewej stronie. Jest tam tzw. Ötz Katarakt (inna nazwa to Constructa), WW 4-. Kilka odwojów, można je ominąć z lewej lub prawej strony, lub przeboofować środkiem (właściwie to nawet nie trzeba boofować...).

Odcinek dobry na poćwiczenie boofów - można wpływać w praktycznie w każdy stoper.

Pegel

Otwórz pełną stronę ze wskazaniami pegla: http://bystrzegauges.appspot.com

Pegel w Tumpen, kilka kilometrów za odcinkiem Köfelser Strecke, na lewym brzegu (niedaleko mostu drogowego przez Otztaler Ache). Jest to także pegel dla Venter Ache.

Pegel jest dostępny w Internecie na kajak.at.

Wskazania:

Kuhtrein Schlucht:

Górny i Środkowy Ötztaler:

Wellerbrücke:

Achsturze:

Dolny Ötztaler:

Pegel jest też dostępny w serwisie https://apps.tirol.gv.at/hydro/#/Wasserstand/?station=201434

Zdjęcia

Współrzędne GPS


Mapa

Otwórz pełne Mapy Bystrza


Zobacz także

Linki zewnętrzne

Opisy

Filmiki

Inne

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Kategorie
Edycja stron
Specjalne
Narzędzia