Znaki kajakowe

Z BystrzeWiki
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
(Popatrz w tamtą stronę)
(Popatrz w tamtą stronę)
Linia 12: Linia 12:
  
 
=== Płynąć prawą/lewą stroną ===
 
=== Płynąć prawą/lewą stroną ===
 
 
Znak pokazywany za pomocą wiosła - poprzez uniesione do góry wiosło po skosie, pokazujące w którą stronę należy płynąć, lub ręką - w analogiczny sposób.
 
Znak pokazywany za pomocą wiosła - poprzez uniesione do góry wiosło po skosie, pokazujące w którą stronę należy płynąć, lub ręką - w analogiczny sposób.
  

Wersja z 23:58, 12 kwi 2009

Znaki kajakowe, to znaki, którymi możemy się porozumiewać będąc na rzece. Ze względu na to, że rzeka mocno szumi, i często odległości między kajakarzami są dość duże, nie jest możliwe komunikowanie się za pomocą słów. Do tego celu zostały opracowane podstawowe znaki, pokazywane za pomocą rąk i/lub wiosła.

Spis treści

Znaki podstawowe

Jest to zestaw znaków, które są ustandaryzowane i znane wśród wszystkich kajakarzy.

Stop

Znak pokazywany za pomocą wiosła - poprzez uniesione na głową poziomo wiosło, za pomocą rąk - poprzez uniesiona nad głowę ręce skrzyżowane w kształcie litery X. Znak ten oznacza bezwzględny nakaz zatrzymania się - jeśli jest taka możliwość, to wejście do najbliższej cofki, jeśli nie, zatrzymanie się na nurcie (np. za pomocą promowania przodem lub tyłem).

Płynąć

Znak pokazywany za pomocą wiosła - poprzez pionowo uniesione wiosło, za pomocą rąk - poprzez pionowo uniesioną rękę. Znak oznacza, że można płynąć (np. pokazany po znaku Stop). W przypadku płynięcia miejsca pojedynczo, oznacza pozwolenie płynięcia jednej osoby.

Płynąć prawą/lewą stroną

Znak pokazywany za pomocą wiosła - poprzez uniesione do góry wiosło po skosie, pokazujące w którą stronę należy płynąć, lub ręką - w analogiczny sposób.

Do mnie, pomocy

Czy wszystko OK?

Znak pokazywany ręką poprzez poklepanie się nią po kasku. Pokazywany w formie zapytania, np. po wywrotce, kabinie, etc. Jeśli wszystko jest OK, należy odpowiedzieć w taki sam sposób.

Znaki dodatkowe

Znaki te nie są tak popularne wśród kajakarzy, natomiast zostały wypracowane przez część środowiska w celu zwiększenia możliwości komunikacji. Ze względu na to, iż te znaki mogą się między sobą często dość mocno różnić, bardzo ważna jest odprawa przed zejściem na wodę (zwłaszcza z osobami, z którymi się wcześniej nie pływało), aby ustalić jakich znaków będzie się używać i co one oznaczają.

Uwaga, kabina

Znak pokazywany za pomocą jednej ręki, zataczającej okręgi nad głową.

Uwaga, płynie wiosło

Płyń środkiem

Mocno wiosłuj - napływasz na trudne miejsce

Odwój, należy boofować

Popatrz w tamtą stronę

Znak pokazywany poprzez wskazanie dwoma palcami na oczy, a następnie w stronę, w którą należy popatrzeć.

Przekazywanie znaków

Podczas pływania rzek górskich często dochodzi do sytuacji, gdzie kajakarze znajdujący się z tyłu grupy nie widzą bezpośrednio osoby płynącej jako pierwsza. Dlatego bardzo istotne jest przekazywanie znaków, aby dotarły one do każdego kajakarza. Pierwsza osoba pokazuje znak i ogląda się na drugą, i przestaje go pokazywać dopiero wtedy, gdy druga osoba przekaże znak dalej. Druga osoba przekazuje trzeciej, etc. Także ostatnia osoba ma odpowiedzieć pokazaniem znaku, aby potwierdzić, że dany znak zobaczyła i zrozumiała.

Inne uwagi

Podczas pływania rzek należy zawsze zwracać uwagę, czy czasem przez przypadek nie pokazujemy jakiegoś znaku. Przykładowo osoba skacząca próg może odruchowo podnieść do góry wiosło, pokazując znak Stop, w związku z czym wszystkie kolejne osoby zatrzymają się powyżej tego progu. Podobnie idąc na asekurację z wiosłem w ręku, jeśli podeprzemy się wiosłem tak, że będzie to odczytane jako znak Płynąć, może dojść do niebezpiecznej sytuacji.

Empty stub.png To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli potrafisz, rozbuduj go.
Empty stub.png W tym artykule brakuje zdjęć. Jeśli posiadasz odpowiednie, dodaj je.
Empty stub.png Ten artykuł należałoby zilustrować krótkim filmem. Jeśli posiadasz taki, dodaj go.
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Kategorie
Edycja stron
Specjalne
Narzędzia