Promowanie

Z BystrzeWiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Promowanie to manewr służący do przedostania się kajakiem na drugi brzeg rzeki. Zasada działania promowania jest podobna do działania promu przepływającego przez rzekę (stąd nazwa).

Aby rozpocząć promowanie, należy ustawić kajak w cofce dziobem w górę rzeki, lekko w kierunku brzegu, na który chcemy się dostać. Kąt ustawienia kajaka powinien wynosić ok. 15-30° do nurtu. Od razu w cofce należy także ustawić odpowiedni przechył (dnem kajaka w stronę napływającego nurtu). Następnie wiosłując za pomocą długich, równomiernych pociągnięć wiosłem po obu stronach kajaka, wpływamy na nurt i promujemy się na drugi brzeg, ciągle utrzymując odpowiedni kąt i przechył. Po wejściu do cofki, do której się promujemy, zakładamy kontrę.

Spis treści

Promowanie tyłem

Promowanie tyłem jest manewrem bardzo często wykorzystywanym na rzekach do omijania przeszkód (np. takich, które zauważyliśmy zbyt późno, aby je ominąć płynąć do przodu i skręcając), w celu zatrzymania się na nurcie (w celu zwiększenia odległości między osadami, lub w przypadku znaku STOP, gdy na rzece nie ma cofek).

Promowanie tyłem robimy zupełnie analogicznie do promowania przodem, różnica jest tylko w wiosłowaniu (wiosłujemy tyłem, płasko) i zakładaniu kontry (kontra tyłem to założenie wiosła w sposób podobny do wiosłowania przodem). Podczas promowania tyłem na większe odległości należy oglądać się przez ramię aby sprawdzić, czy kierujemy się w dobrą stronę.

Uwagi

Często popełniane błędy

Zobacz także


Empty stub.png W tym artykule brakuje zdjęć. Jeśli posiadasz odpowiednie, dodaj je.
Empty stub.png Ten artykuł należałoby zilustrować krótkim filmem. Jeśli posiadasz taki, dodaj go.
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Kategorie
Edycja stron
Specjalne
Narzędzia