Pas bezpiecznikowy

Z BystrzeWiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Pas bezpiecznikowy to pas w kajakarskiej kamizelce asekuracyjnej, do którego wpinane są elementy, które musimy mieć możliwość szybko wypiąć. Są to np. Patent holowniczy, czy lina przy zakładaniu asekuracji metodą Człowiek Żaba.

Pas bezpiecznikowy posiada specjalną klamrę, którą można w łatwy sposób odpiąć nawet zgrabiałymi od zimnej wody rękami (jedną ręką). Często do klamry dołączona jest plastikowa kulka, za którą łatwiej chwycić.

Do asekuracji metodą Człowiek Żaba, oraz na rzeki o bardzo mocnym nurcie pas bezpiecznikowy przy klamrze przekładamy "na dwa razy" (czyli przez oba ucha przy klamrze), sprawdzając, czy w przypadku gdy pas jest zapięty na pewno się nie poluźni, a w przypadku gdy klamra jest otwarta, czy zostanie poluzowany. Na słabszych rzekach przy stosowaniu patentu holowniczego przewlekamy pas przez jedno ucho przed wpuszczeniem przez klamrę (uwaga: różne kamizelki mają różnie działające klamry - warto przetestować, czy należy przeciągnąć przez jedno ucho czy przez dwa!)

Konieczność odpięcia pasa bezpiecznikowego wynika z zasady, iż najważniejsze jest nasze własne bezpieczeństwo. W takim wypadku np. gdy kajakarz holuje kajak na patencie holowniczym, może odpiąć ów kajak w miejscu, które stanowi zagrożenie dla holującego (np. przed odwojem, silnie zblokowanym odcinkiem rzeki).

Empty stub.png W tym artykule brakuje zdjęć. Jeśli posiadasz odpowiednie, dodaj je.
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Kategorie
Edycja stron
Specjalne
Narzędzia