Niska podpórka
Niska podpórka (Płaska podpórka) (ang. low brace) to podpórka, wykonywana poprzez położenie wiosła na wodzie wypukłą stroną, i prowadząc je (po powierzchni wody) od rufy kajaka do okolic kokpitu.
Niską podpórkę wykonujemy kładąc pióro wiosła na wodzie wypukłą stroną tak, aby wiosło tworzyło z kajakiem kąt ok. 45st w stronę rufy. Potem prowadzimy wiosło po powierchni do wysokości kokpitu. Należy nadgarstkami dbać o to, aby pióro było pod lekkim kątem do tafli wody i łapało opór przy prowadzeniu po powierzchni. Oparcie jakie daje nam pióro wiosła wykorzystujemy do utrzymania przechyłu przez odpowiednią kontrolę biodrami.
W wypadku nagłych, ale niezbyt mocnych czynników wywracających, może wystarczyć oparcie na wiośle położonym prostopadle do kajaka. Jest to szybka podpórka często wykorzystywana do zlikwidowania nadmiernego przechyłu.
W przypadku stania w odwoju, preferowane jest użycie Niskiej podpórki, gdyż umożliwia ona łatwe przejście do wiosłowania tyłem lub przodem, nie unieruchamiając wiosła pod wodą (w przeciwieństwie do Wysokiej podpórki).
Niska podpórka dobrze się też sprawdza na rzekach z dużą ilością kamieni o które można zahaczyć wiosłem. Jako że kierunek ruchu wiosła jest do przodu, można amortyzować uderzenia o kamienie. W takich sytuacjach wysoka podpórka skończyłaby się odchyleniem do tyłu i niebezpieczną wywrotką.
Zobacz także
To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli potrafisz, rozbuduj go. |