Melezza

Z BystrzeWiki
Wersja Topik (dyskusja | edycje) z dnia 22:06, 17 cze 2019
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Melezza
Kraj Szwajcaria
Rejon Ticino
Trudność 4-5
Mapka Melezza
Dopływy
Ujście do [[]]Melezza to jeden z klasyków pogranicza Ticino i Piemontu.

Spis treści

Odcinki rzeki

Standard


Odcinek standardowy na Melezzy to klasyk regionu, który bardzo często ma wodę.

W 2019 zaczynaliśmy w Re koło cmentarza, żeby spłynąć "Rakietę". Zaraz na początku bystrze WW 3-4 (widoczne z mostku romańskiego) i dopływamy do "Rakiety" - wodospadu w formie wąskiej szprycy, ok. 5 m wysokości (z napłynięciem), 3 m swobodnego lotu. Poniżej gigantyczne jezioro.

Następnie turystyka kajakowa, WW 1-2, wody jest mało. Po drodze są 3 lub 4 sztuczne progi (płynęliśmy pierwszy z nich, następne obnosiliśmy prawym brzegiem). Kawałek za progami były jakieś rury w rzece (prawie cała woda płynęła rurami), z warszawką po lewej.

Trudności pojawiają się za mostem drogowym (tu możliwy alternatywny początek, żeby uniknąć płynięcia po płaskim od "Rakiety"), na początku WW 4, rosną do WW 4+ przed podwójnym mostem (drogowy i kolejowy). Uwaga: w 2015 roku pod mostem drogowym zrobił się potężny syfon, w którym utopił się kajakarz (https://4-paddlers.com/blog/2015/Toedlicher_Siphon_auf_der_Melezza-1002577.html). W 2019 syfon nie był oczywisty (wydawało się że może już jest zasypany), ale i tak wszyscy obnoszą ten fragment (z dużym spadkiem) lewym brzegiem (obnoska nie należy do najłatwiejszych, zejście do wody jest praktycznie w środku bystrza). Koniecznie należy obejrzeć sobie to miejsce z mostu drogowego przed płynięciem. Na tym fragmencie rzeka płynie w kanioniku, obnoszenie/wyjście z rzeki może być problematyczne.

Jeśli ta sekcja jest za trudna, to należy za nią skończyć pływanie, gdyż w kluczowym kanionie poniżej wyjście nie będzie możliwe. Tutaj (tzn. poniżej obnoski) można też zacząć płynięcie, jeśli nie chcemy obnosić syfonu.

Dalej się upraszcza, WW 2-3, w jednym miejscu w 2019 mieliśmy drzewo przez całą rzeką. Na tym odcinku wody powinny wydawać się mało.

Następnie dopływamy do kluczowego kanionu.

Na wejściu katarakta WW 4+, techniczna i bardzo kamienista, sporo wody. Obnoska raczej trudna lub niemożliwa.

Dalej łatwe bystrza aż dopłyniemy do obnoski. Obnoska oczywista, lewym brzegiem. Niektórzy obnoszą tylko początek (napłynięcie), i płyną drugą połowę (WW 5).

Następnie must-run (WW 4+), w postaci dwóch dropów. Pierwszy boofujemy od prawej do lewej (do cofki), a drugi od środka do prawej. Z cofki powinno się dać obejrzeć drugi drop (my spotkaliśmy kajakarzy którzy pokazali nam drogę). Uwaga na podmycie po lewej stronie poniżej drugiego dropa - należy boofować z dziobem w prawo, kanałem pomiędzy głazami (po lewej stronie chyba kanał X).

Dalej łatwiej, WW 4, kanion się trochę otwiera (ale dalej bez możliwości wyjścia do drogi). Na końcu dopływamy do jeziora i płyniemy kawałek po płaskim do mostu, gdzie kończymy.

Pegel

WIzualny, do oceny z wysokiego mostu drogowego. Generalnie patrząc z góry na katarakcie pod mostem powinno być OK. Pomiędzy miejscami powinno być mało wody, gdyż w dolnym kanionie rzeka mocno się zwęża na kluczowych miejscach.

Współrzędne GPS

Mapa

Otwórz pełne Mapy Bystrza


Linki zewnętrzne

Linki do stron spoza wiki

Empty stub.png Ten artykuł jest pusty! Jeśli możesz, stwórz go.
Empty stub.png W tym artykule brakuje zdjęć. Jeśli posiadasz odpowiednie, dodaj je.
Empty stub.png Ten artykuł należałoby zilustrować krótkim filmem. Jeśli posiadasz taki, dodaj go.
Empty stub.png W tym opisie brakuje współrzędnych GPS. Jeśli je posiadasz, dodaj sekcję Współrzędne GPS
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Kategorie
Edycja stron
Specjalne
Narzędzia