Kontra płaska

Z BystrzeWiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Kontra płaska to manewr, który pozwala nam na zmianę kierunku płynięcia (lub na przyspieszenie tej zmiany – w przypadku wyjścia na nurt czy wejścia do cofki), przy okazji stabilizując kajak.

Przed wykonaniem kontry płaskiej, należy najpierw zainicjować obrót kajaka w stronę kontry. Robimy to poprzez zastosowania szerszego ostatniego zawiosłowania, koniecznie po stronie przeciwnej do tej, po której będziemy zakładać kontrę. Podczas takiego zawiosłowania już możemy zacząć robić przechył na stronę kontry (zwłaszcza przy wyjściu na nurt, przy wejściu do cofki może to być niemożliwe).

Przy wyjściu na nurt/wejściu do cofki, kontrę płaską zakładamy ją tuż przed, lub na linii chyżki. Przy wyjściu na nurt zakładamy ją na ten nurt, a przy wejściu do cofki zakładamy ją w cofce. Wiosło powinno być pod kątem ok. 45 stopni licząc od rufy kajaka. Ręka dolna jest prawie wyprostowana, ręka górna wypycha wiosło na drugą stronę kajaka. Przy kontrze płaskiej wykonujemy mocny przechył na wiosło (które jest od razu naszą podpórką, gdyby wykonany przechył okazał się zbyt duży).

Następnie dociągamy kajak kolanami do wiosła, powodując jego obrót po okręgu, którego promieniem jest wiosło. Po obróceniu kajaka, następne zawiosłowanie wykonujemy po stronie przeciwnej, niż była wykonywana kontra płaska, dokańczając obrót.

Często popełniane błędy

Zobacz także

Broom icon.png Ten artykuł wymaga dopracowania. Jeśli możesz, popraw go.
Empty stub.png W tym artykule brakuje zdjęć. Jeśli posiadasz odpowiednie, dodaj je.
Empty stub.png Ten artykuł należałoby zilustrować krótkim filmem. Jeśli posiadasz taki, dodaj go.
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Kategorie
Edycja stron
Specjalne
Narzędzia