Kontra hakowa

Z BystrzeWiki
Wersja Topik (dyskusja | edycje) z dnia 17:18, 13 maj 2009
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Kontra hakowa (inaczej kontra czeska, kontra duffka, ang. bow rudder) to manewr, pozwalający na przyspieszenie obrotu kajaka przy wyjściu na nurt lub wejściu do cofki.

Kontrę hakową wykonujemy wkładając wiosło pionowo do wody za chyżką, a w stosunku do kajaka w obszarze od wysokości kolan do bioder, oddalone od burty o paredziesiąt cm, pióro ustawiając tak, aby całą powierzchnią łapało napływającą wodę (wymaga to dużego skrętu nadgarstków). Wykonujemy przechył na kontrę, musi on być wyważony, gdyż pionowe wiosło nie daje nam żadnej podpórki. Wykonując skręt kajakiem dokręcamy nadgarstki cały czas łapiąc napływającą wodę na zanurzone pióro, aż do zakończenia skrętu kiedy to przechodzimy od razu do zawiosłowania po stronie kontry. Obrót kajaka wykonywany jest po okręgu, którego środek znajduje się w punkcie wstawienia wiosła do wody. Działa jak obrót z wykorzystaniem tyczki, dlatego wiosło musi cały czas wytwarzać opór aby stworzyć odpowiednią siłę dośrodkową.

Kontra hakowa działa dużo bardziej efektywnie (szybciej) od kontry płaskiej, jednakże w przeciwieństwie do tej drugiej, nie daje kajakarzowi oparcia na wodzie w postaci podpórki (w przypadku błędu powoduje natychmiastową wywrotkę), oraz mocno obciąża stawy barkowe. Ponadto w przypadku płytkiego nurtu pojawia się niebezpieczeństwo zaklinowania pióra wiosła między kamieniami (ze względu na pionowe wstawienie wiosła do wody).

Należy pamiętać o trzymaniu wiosła w pozycji bezpiecznej, aby zminimalizować ryzyko dla stawów barkowych. Najlepiej mieć je w jakiś sposób "zablokowane" o tułów, albo trzymając górny nadgarstek na czole, albo przekładając górną dłoń na poziom przeciwległego barku.

Kajakarz wychodzący na nurt z użyciem kontry hakowej

Zobacz także

Empty stub.png To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli potrafisz, rozbuduj go.
Empty stub.png Ten artykuł należałoby zilustrować krótkim filmem. Jeśli posiadasz taki, dodaj go.
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Kategorie
Edycja stron
Specjalne
Narzędzia