Kategoria:Korsyka

Z BystrzeWiki
Wersja Topik (dyskusja | edycje) z dnia 08:43, 23 lut 2014
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Korsyka (korsykański: Corsica, franc.: Corse) to wyspa na Morzu Śródziemnym na zachód od Włoch i na południu od Francji, należąca do Francji. Korsyka jest górzystym terenem i na niewielkim obszarze znajduje się tam cała masa rzek górskich. Rzeki charakteryzują się bardzo dużym spadkiem (liczne dropy, slajdy, wodospady). Woda w rzekach pojawia się głównie z roztopów i opadów, stąd najlepszy termin na wyjazd na Korsykę to Marzec-Maj.

Spis treści

Dojazd

Dostać się na Korsykę najlepiej promem z Włoch lub Francji (vide strony z rezerwacją promów w Linkach zewnętrznych. Najkrótszy (a tym samym najtańszy) jest prom Livorno (Włochy) - Bastia (Korsyka), płynący ok. 4 godzin.

Z Krakowa dojazd do Livorno to ok. 1450 km, zajmuje ok. 15 h. W 2010 jechaliśmy przez Czechy (CZ-AU w Mikulovie) , Austrię (w tym przez Wiedeń) (AU-IT za Villach), Włochy.

Prom warto rezerwować z wyprzedzeniem, gdyż można trafić na super promocje (za auto + 4 osoby w obie strony płaciliśmy ok. 100 E).

Przewodniki

Korsyka jest opisana w licznych przewodnikach on-line (vide linki zewnętrzne, oraz http://www.kajak.at, http://www.paddeln.at). W postaci książkowej dostępny jest przewodnik Josefa Haasa (Wildwasser-Paradies, 2 tomy), niestety jest dość stary (koniec lat 80-tych). Korsyka jest także opisana w DKV, tom 3 (z roku 2006). W roku 2009 powstał przewodnik w postaci filmu na DVD. Szczegóły na stronie Przewodniki.


Rzeki, pegle

Rzeki na Korsyce są w dużej mierze typu Steep creeking, czyli z małą ilością wody, bardzo dużym spadkiem, na który składają się liczne slajdy, wodospady i wysokie dropy (Golo, Rizzanese, Codi, etc.). Istnieją także rzeki typu Boulder garden, składające się z ciągłych szachownic (Vecchio, Taravo). Na większości rzek można obnosić najtrudniejsze miejsca.

Odcinki na rzekach są długie (nawet do 7 godzin płynięcia), co wynika z ich słabej dostępności - często płynie się od mostu do mostu. Wyjście z rzeki w jej połowie może być dużym problemem.

Niestety nie ma informacji on-line o stanie wody. Najlepszym rozwiązaniem jest dopytywanie się licznych kajakarzy, co, gdzie i kiedy pływali. Poziom wody w rzekach może zmienić się z dnia na dzień (a nawet znacząco w ciągu jednego dnia w przypadku mocnej ulewy), w zależności od warunków pogodowych. Woda pochodzi z topniejącego śniegu oraz deszczów (podobno po jednym dniu wielkiej ulewy przez trzy dni powinna być woda w okolicznych rzekach).

Mimo pozornych niewielkich odległości między rzekami (przynajmniej jak się popatrzy na mapę), bardzo trudno jest pływać więcej niż jeden odcinek dziennie. Po pierwsze odcinki są stosunkowo długie, a po drugie przejazd przez góry zajmuje dużo czasu.

Linki zewnętrzne

Mapa

Otwórz pełne Mapy Bystrza

Strony w kategorii „Korsyka”

Poniżej wyświetlono 25 spośród wszystkich 25 stron tej kategorii.

A

C

E

F

F cd.

G

L

O

P

R

R cd.

S

T

V

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Kategorie
Edycja stron
Specjalne
Narzędzia