Człowiek Żaba

Z BystrzeWiki
Wersja Topik (dyskusja | edycje) z dnia 09:35, 10 paź 2012
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Człowiek Żaba (człowiek-lina-człowiek, ang. Live Bait) to metoda asekuracji, pozwalająca na pomoc osobie, która nie jest świadoma lub nie do końca świadoma, i nie może sama złapać rzutki. Pozwala także na wyłowienie sprzętu (kajaka, wiosła) z wody.

Człowiek Żaba to osoba przypięta do liny, która może wskoczyć do wody. Na końcu liny znajduje się druga osoba, która wyciąga osobę, która wskoczyła do wody.

Spis treści

Wpinanie żaby

Żabę wpinamy karabinkiem w pas bezpiecznikowy do kamizelki, aby żaba miała możliwość wypięcia się z liny w przypadku takiej potrzeby (np. splątanie się w linę, etc.). Do wpięcia należy użyć karabinka zakręcanego, a w razie braku takiego, dwóch takich samych karabinków niezakręcanych, wpiętych zamkami w przeciwne strony (aby zmniejszyć ryzyko wypięcia się tych karabinków). Karabinek należy wpiąć bezpośrednio do pasa, a nie do metalowego kółka (na którym jest Patent holowniczy), gdyż bardzo często Patent holowniczy jest zapięty na stałe w ucho z przodu kamizelki, i po wypięciu żaba zawisłaby na patencie. Przed skokiem koniecznie należy sprawdzić, czy pas jest dobrze zapięty (koniecznie przez dwa przełożenia na klamrze!) i czy wytrzyma duży opór, poprzez mocne szarpnięcie za linę.

Ustawianie stanowiska

Żabę ustawiamy w miejscach o zwiększonym ryzyku, zwłaszcza w takich, w których pływak może nie być w stanie złapać rzutki. Typowym zastosowaniem jest ustawienie żaby na linii odwoju (a poniżej człowieka z rzutką). Należy wziąć pod uwagę, iż żaba ma mocno ograniczony zasięg (odległość skoku) a dopłynięcie do osoby płynącej górską rzeką jest mało możliwe.

Żaba przed skokiem powinna posiadać zapas liny (do której jest wpięta), umożliwiający daleki skok. Lina ta powinna być zbuchtowana i trzymana przez żabę w ręce, a przy skoku jest puszczana. Osoba trzymająca żabę na rzutce musi ciągle kontrolować, aby lina na której jest żaba nie posiadała ani zbyt wiele luzu, ani zbyt mało.

Uwaga: wyciągnięcie żaby oraz pływaka jest bardzo dużym obciążeniem. Często do wyciągania żaby są ustawiane dwie osoby, lub jedna, w pozycji siedzącej, przekładając rzutkę przez plecy (nieco powyżej pasa), aby zwiększyć siłę ciągnięcia.

Skok i wyłowienie osoby

Istnieją z grubsza dwie metody skoku żaby: na szczupaka i na nogi. Pierwsza z nich polega na skoku poziomo, głową do przodu, a druga w pozycji piowej. Skok na szczupaka ma dużo większy zasięg niż na nogi, jednakże większe jest ryzyko (gdy woda jest płytka można w coś uderzyć), stąd też metodę skoku należy dobrać do warunków. Podczas skoku żaby na nogi, ważne jest, aby skakać na "miękkie", lekko ugięte nogi, gdyż często rzeki górskie są dość płytkie. Należy złapać pływaka od tyłu, obejmując go na wysokości klatki piersiowej (pod ramionami), i płynąć razem z pływakiem na plecach. Ze względu na bardzo duże obciążenie liny, osoba holowana oraz żaba powinny pomóc osobie ciągnącej linę, poprzez "kopanie" wody nogami.

Człowiek Żaba łowiący pływaka - Kanionik Kamiennej

Inne wykorzystania żaby

Człowiek Żaba jest także często wykorzystywany do wyłowienia sprzętu kajakowego (w przypadku gdy pływak wyłowił się sam, lub został wyłowiony na rzutce), lub jako zabezpieczenie osoby, która wchodzi do rzeki (np. aby dojść do zaklinowanego kajaka).

Zobacz także

Empty stub.png W tym artykule brakuje zdjęć. Jeśli posiadasz odpowiednie, dodaj je.
Empty stub.png Ten artykuł należałoby zilustrować krótkim filmem. Jeśli posiadasz taki, dodaj go.
Broom icon.png Ten artykuł wymaga dopracowania. Jeśli możesz, popraw go.
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Kategorie
Edycja stron
Specjalne
Narzędzia