Boof

Z BystrzeWiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Boof z wykorzystaniem przylanej skały - Schrage Platte (Otztaler Ache: Middle)
Boof (Otztaler Ache: Wellerbrucke)
Boof (Lonza)
Mega boof :-) (Rhone)


Boof to technika bezpiecznego pokonywania progów na rzece. Polega na "przeskoczeniu" progu i spadnięciu na wodę za odwojem płasko (lub prawie płasko). Dzięki tej technice, kajak nie zostaje wciągnięty do odwoju.

Idea Boofa polega na utrzymaniu kajaka na powierzchni wody za progiem. Pozwala to przede wszystkim na przepłynięcie "nad" odwojem, a dodatkowo na utrzymaniu dużej prędkości kajaka.

Spis treści

Technika boofowania

Podstawą dobrego boofa jest duża prędkość kajakarza przy napływaniu na próg. Tylko dzięki niej, kajakarz jest w stanie wybić się daleko i spaść w miarę płasko. Ostatnie pociągnięcie wiosłem należy wykonać na koronie progu, i powinno być ono połączone z mocnym wypchnięciem kajaka biodrami do przodu.

Ze względu na to, iż ostatnie zawiosłowanie jest bardzo mocne, przydatne może być napłynięcie na próg nie idealnie prostopadle, lecz pod niewielkim kątem, aby ostatnie zawiosłowanie wyprostowało kajak i ustawiło go prostopadle do linii odwoju.

Wykorzystanie skał

W przypadku, gdy przed progiem (lub na skraju progu) znajdują się przylane skały, mogą one skutecznie być wykorzystane do wykonanie boofa, znacznie ułatwiając wybicie i płaski skok z progu.

Uwagi

Zobacz także

Linki zewnętrzne

Broom icon.png Ten artykuł wymaga dopracowania. Jeśli możesz, popraw go.
Empty stub.png Ten artykuł należałoby zilustrować krótkim filmem. Jeśli posiadasz taki, dodaj go.
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Kategorie
Edycja stron
Specjalne
Narzędzia